Dne 18. dubna se uskuteční protestní akce, zaměřené proti úložišti jaderného paliva v Česku. Akce se budou konat na všech sedmi lokalitách, kde se mají pro potřeby úložiště uskutečnit průzkumy. Protestní akce budou konány formou pochodů, štafet, koncertů a dalších akcí. Obce tak chtějí upozornit, že se záměrem státu nesouhlasí. Jednu z akcí s názvem Den proti úložišti podpoří i petice. ČTK to dnes oznámil starosta obce Chanovice Petr Klásek Černický.

09_komplet_obloha_st.tif
Vizalizace úložiště (zdroj: ihned.cz)

 

„Jde o to ukázat jednotu sedmi vytipovaných lokalit v České republice k postupu, jaký stát chce naplňovat při ukládání radioaktivních odpadů,“ uvedl. Poté zdůraznil, že kvůli aktivitám okolo plánovaného jaderného úložiště obce ztrácejí atraktivitu pro bydlení a rekreaci. Další informace o protestní akci jsou k nalezení na webu www.nechcemeuloziste.cz.

V říjnu minulého roku povolilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) průzkum pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu ve všech sedmi lokalitách, o něž zažádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Průzkumy se mají provést v lokalitách: Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, na Kraví hoře na Žďársku, v Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím. V Chanovicích se stalo téma jaderného úložiště jedním z hlavních témat při komunálních volbách, uvedl starosta.

Plán na hlubinné ukládání jaderného paliva v Česku existuje už od roku 1990. Záměr vlády na výstavbu občané odmítali i v referendu, obce si stěžovali i nátlak ze strany SÚRAO. Stavba úložiště podle plánů potrvá zhruba 15 let a dokončeno by mělo být v roce 2065. V současné době se vyhořelé jaderné palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech ukládá do meziskladů. Celkově se mají náklady na stavbu a provoz vyšplhat na částku 111 miliard korun.

Právní moci dosud nenabylo ani jedno rozhodnutí o průzkumu lokality. Jednání v rozkladové komisi zatím proběhlo v pěti lokalitách (na Čertovce, Magdaleně, Čihadlu, Hrádku a Kraví hoře). Ředitel SÚRAO Jiří Slovák oznámil, že nyní se čeká, jak ve věci rozhodne ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle ředitele Slováka návrh na rozklad nepodaly obce v lokalitě Čihadlo, v lokalitách Kraví hora a Horka proti výzkumu některé obce nejsou. „Náš zájem ale je, abychom průzkum zahájili na všech sedmi lokalitách. I ten negativní průzkum, že nedosáhneme v budoucnu konsensu, přináší pro nás výsledky,“ řekl ČTK. Dále připomněl, že průzkumy nemají žádné dopady na životní prostředí. Během tohoto a následujícího roku by firma ráda provedla technické práce na všech sedmi lokalitách. Průzkumy by se měly provést do roku 2018.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..