Společnost NuScale Power dokončila výrobu a montáž makety horního modulu malého modulárního reaktoru NuScale ve skutečném měřítku.

NuScale upper module mock-up - 250
Maketa vrchní části reaktoru NuScale. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Maketa se skládá z těchto hlavních částí: horní část kontejnmentu, hlava reaktorové nádoby, hlavní potrubí (včetně potrubí pro páru a napájecí vodu), pohony řídících tyčí, další hlavní prvky včetně uzavíracích ventilů a modul přístupové platformy.

Společnost NuScale uvedla, že existence makety v plném měřítku poskytne inženýrům důležité poznatky pro činnosti kontroly a údržby, které jsou nezbytné k provozu elektrárny. To nám pomůže při plánování radiační ochrany, aby se minimalizovala doba expozice při výměně paliva a údržbě reaktoru, dodala firma NuScale. Maketa také pomůže odpovědět na dotazy zákazníků i regulátorů v oblasti konfigurace reaktoru.

Provozní ředitel a hlavní vedoucí jaderného oddělení společnosti NuScale Power Dale Atkinson řekl: „Výroba makety horního modulu v plném měřítku je důležitým krokem podporujícím pokračující vývoj tohoto reaktoru. Našim inženýrům poskytne významnou příležitost pro provozní inspekční hodnocení. Ta jsou naplánována na začátek května.“

V Itálii nyní prochází výkonovými testy spirálově vinutý parogenerátor (HCSG), který bude použit v malém modulárním reaktoru NuScale. Tato součást je první svého druhu a bude sloužit k přeměně tepla z jaderného reaktoru na technologickou páru.

Projekt malého modulárního reaktoru NuScale s integrovanou koncepcí umisťuje aktivní zónu reaktoru, kompenzátor objemu a parogenerátor do jediné uzavřené nádoby. Cirkulace vody v primárním okruhu je zajištěna pomocí gravitace, nikoliv čerpadel. Voda tak bude stoupat skrz aktivní zónu reaktoru a poté klesne přes parogenerátor HCSG, který jak už jeho název napovídá, obsahuje trubky v konfiguraci spirály. Jakmile se v něm voda zchladí, gravitace ji stáhne ke dnu tlakové nádoby reaktoru, odkud poté bude znovu vtažena do aktivní zóny reaktoru. Jeden takový modul dokáže vyprodukovat zhruba 50 MW elektřiny. Jeho délka se pohybuje těsně pod 25 m, v průměru měří 4,6 m a jeho hmotnost dosahuje kolem 450 tun. Jaderná elektrárna složená z NuScale reaktorů by těchto modulů mohla obsahovat 12, což by dávalo celkový výkon okolo 600 MWe.

V prosinci roku 2013 vybralo americké ministerstvo energetiky malý modulární reaktor NuScale k získání federálních dotací pokrývajících polovinu nákladů na vývoj, licencování a komercializaci reaktoru.

Ve druhé polovině roku 2016 plánuje společnost NuScale požádat o certifikaci designu od amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission. Firma předpokládá, že první plánovaná kombinovaná stavební a provozní licence bude předložena v roce 2017 společností Utah Associated Municipal Power Systems Carbon Free Power Project. Tento projekt by pak mohl vstoupit do komerčního provozu koncem roku 2023.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..