Ekologové z Německa chtějí zabránit výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Obavy budí hlavně finanční model výstavby, podle kterého obdrží elektrárna dotace od britské vlády. Tento finanční model by se mohl stát vzorem pro další nové jaderné bloky v Evropě, například i pro ty plánované v Česku. Sebastian Sladek ze sdružení EWS včera ČTK oznámil, že petici proti britské elektrárně podepsalo již 75 000 lidí.

Hinkley-Point-C
Vizualizace nové elektrárny Hinkley Point C (zdroj: oenergetice.cz)

 

Ekologové s peticí směřují na Evropskou komisi, která loni poskytnutí vládních dotací pro britskou elektrárnu povolila. „Chceme tak ukázat, že evropská veřejnost není v této věci lhostejná, že si nepřeje další rozvoj jaderné energetiky, který mají platit daňoví poplatníci,“ řekl Sladek. Petici podle jeho slov podporují i britské ekologické organizace. Jsme přesvědčeni, že Evropská komise může své rozhodnutí vzít zpět,“ doplnil.

Do provozu by měla elektrárna Hinkley Point C vstoupit v roce 2023. Celkový výkon nových bloků bude dosahovat 3300 MWe. Evropská komise povolila britské vládě, vydat na podporu výstavby a provozu elektrárny 16 miliard liber (v přepočtu kolem 610 miliard korun).

„Obáváme se, že tento model mohou využít i další státy, například Česká republika při dostavbě elektráren Temelín a Dukovany,“ řekl Sladek. „Mohla by se tak otevřít cesta k jaderné renesanci v celé Evropě a k posílení energetické závislosti EU na Rusku, protože většina evropských jaderných zdrojů využívá ruský uran,“ uvedl.

Po německé vládě by Sladek chtěl, aby se připojila k žalobě proti rozhodnutí Evropské komise, kterou se chystá podat Rakousko. „Pokud se německá vláda rozhodla jít cestou odklonu od jádra a podpory obnovitelných zdrojů, musí to důsledně prosazovat i na evropské úrovni. Pokud by totiž v Polsku nebo v Česku vyrostly nové, státem podporované jaderné elektrárny, mohla by jejich produkce vytlačit z trhu německé obnovitelné zdroje, jejichž podporu platí němečtí spotřebitelé,“ řekl.

Po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima se Německo rozhodlo k odklonu od jaderné energetiky, do roku 2022 chce odstavit všechny jaderné elektrárny na svém území. Jejich produkci chce nahradit větrnými a solárními elektrárnami, které v současné době pokrývají kolem 25 % německé spotřeby.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Ano, ty argumenty odpůrců jádra znějí na první pohled krásně, jenomže celá věc má jeden háček. Německo si může dovolit odstoupit od jaderné energetiky, protože je to nejsilnější evropská ekonomika a má dost prostředků na to, aby si potřebnou energii kupovala od jiných zemí, kde ty atomoví elektrárny jsou a budou se muset stavět nové, aby nedošlo ke kolapsu. A to, co nám dnes připadá „finančně nevýhodné“ může být v době energetických krizí, za 20 nebo 30 let jediná spása (samozřejmě s co nejmoudřeji namíchaným energetickým mixem)- Ono je to celé trochu když si němečtí důchodci můžou jezdit po celém světě. Pro ostatní země jen krásná pohádka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..