Obce v sedmi lokalitách, kde je plánován průzkum pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, dnes pořádají protestní akci s názvem Den proti úložišti. Akce bude pořádána formou pochodů, štafet, a koncertů, jimiž pořadatelé budou vyjadřovat nesouhlas se záměrem státu vybudovat úložiště. Na stát vrhají kritiku především za to, že nerespektuje názor obyvatel, jichž by se stavba týkala a za nekoncepční postup.

plakat_HU_18.4.2015_pracovni 13
Plakát na akci Den proti úložišti (zdroj: www.nechcemeuloziste.cz)

 

Obce v lokalitě Březový potok například pořádají štafetu, koncert a různá setkání, vše pod společným mottem „Nedejme se“. Dokonce jako varování rozezní i zvony. V dalších lokalitách budou pořádány pochody. Jejich trasy povedou například z Blatné přes Lubenec do Libyně, z Lodhéřova na Čertův kámen, z Drahonína a Skalky na Kraví horu.

Stát v loňském roce vydal povolení Správě úložišť radioaktivních odpadů ve všech vytipovaných místech pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu provést průzkum. V rámci těchto průzkumů se budou jako první detailně zkoumat horninové masivy. SURAO však upozorňuje, že bude využívat pouze velmi šetrné průzkumné metody.

Plán na ukládání vyhořelého paliva z českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany do hlubinného úložiště existuje v České republice již od roku 1990. Záměr ukládat radioaktivní odpad do těchto úložišť však odmítali občané i v referendu. Hotové a v provozu by mělo být úložiště od roku 2065. Předpokládá se, že jeho výstavba zabere 15 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..