Francouzská společnost Areva informovala francouzský regulační úřad o skutečnosti, že byly zjištěny anomálie ve složení oceli v některých částech reaktorové nádoby tlakovodního reaktoru EPR, která je určena pro rozestavěnou jadernou elektrárnu Flamanville. Další testy mají ukázat rozsah oblastí nádoby s vyšší koncentrací uhlíku a její vliv na mechanickou odolnost nádoby.

Areva_EPR
Virtuální model řezu blokem s reaktorem EPR. (Zdroj: Buinguyenhoang.com)

 

Společnost Areva provedla na konci roku 2014 chemické a mechanické testy hlavy reaktorové nádoby EPR podobné té ve Flamanville. Francouzský úřad jaderného dozoru ASN (Autorité de Sûreté Nucléaire) dnes uvedl, že byl informován o výsledcích testů, které odhalily oblast, v níž byla vysoká koncentrace uhlíku. To vede k nižší mechanické houževnatosti, než se očekávalo.

Úřad ASN uvedl, že počáteční měření potvrdila přítomnost této anomálie ï v reaktoru EPR ve Flamanville, konkrétně v hlavě reaktorové nádoby a v její spodní části. Oba kované ocelové komponenty byly vyrobeny v závodě Chalon/Saint-Marcel, který vlastní Areva.

Společnost Areva a EDF navrhly regulačnímu úřadu ASN, že provedou novou řadu testů na hlavě reaktorové nádoby, aby byla přesně lokalizována tato zóna a byly detailněji prozkoumány její mechanické vlastnosti. Společnosti uvedly, že tyto nové testy jsou již v plném proudu.

Úřad ASN sdělil, že se bude rozhodovat o přijatelnosti zkušebního programu, zkontroluje jeho správné provedení a záznamy, které má Areva předložit, aby prokázala odolnost nádoby reaktoru EPR v JE Flamanville. Regulátor poznamenal, že k pomoci vyzve i svoje organizace po technickou podporu, úřad pro ochranu před radiací a jadernou bezpečnost Institut de Radioprotection et de Sûreté Nucléaire (IRSN) a poradní výbor Groupe permanent d’experts pour les équipements sous pression nucléaires (GPESPN).

Společnosti EDF a Areva uvedly, že jejich týmy se pokusí co nejdříve provést další testy, následně po schválení testovacích podmínek úřadem ASN, a poskytnou bezpečnostnímu úřadu potřebné informace k prokázání bezpečnosti a kvality příslušného zařízení. Souběžně s tím pokračují v JE Flamanville práce na dokončení bloku s reaktorem EPR.

Stavební práce na bloku o výkonu 1650 MWe začaly v Normandii v prosinci 2007. Společnost EDF je projektantem projektu, zatímco Areva se podílí na systému přívodu páry a stavební společnost Bouygues Construction vede konsorcium stavebních firem. Kopule budovy reaktoru byla postavena v polovině července 2013 a nádoba reaktoru byla namontována v lednu 2014. Původně se očekávalo, že blok zahájí komerční provoz v roce 2013, ale kvůli zpoždění se nyní očekává, že ke spuštění dojde v roce 2017.

Úřad ASN prohlásil, že informoval zahraničními partnery, kteří se podílejí na stavbě bloků s reaktorem EPR.

Jaderný blok s tlakovodním reaktorem EPR je ve výstavbě také ve finskémOlkiluoto – zde výstavba začala v roce 2005. Bylo zde zjištěno několik nutných úprav, které se musí provést před očekávaným spuštěním v roce 2018. Další dva bloky s reaktory EPR jsou nyní ve výstavbě v jaderné elektrárně Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v Číně. První blok JE Tchaj-šan se staví od roku 2009 a očekává se, že bude spuštěn v roce 2016, zatímco druhý blok JE Tchaj-šan by měl provoz zahájit o rok později.
Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..