Druhý blok jaderné elektrárny Dukovany bude odstaven oproti plánu o deset dní déle. Na vině je snížená pohyblivost jednoho z palivových souborů v reaktoru druhého bloku, kterou energetici při odstávce zjistili. V každém dukovanském reaktoru je takových to souboru 349. Kvůli této komplikaci se nyní ukončení odstávky posunuje až na 26. dubna. ČTK to dnes oznámil mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

MV51a889_170109_3409269
Pohled do reaktoru (zdroj: idnes.cz)

 

Odstávka druhého bloku začala 27. března a podle původního plánu měla trvat pouhých 20 dní. Mělo se tak jednat o jednu z nejkratších odstávek v historii elektrárny. Při odstávce energetici vyměnili jednu pětinu jaderného paliva v reaktoru. „Při kontrole pohyblivosti palivových souborů, která se standardně provádí po montáži reaktoru, byla zjištěna snížená pohyblivost jednoho palivového souboru ve spodní části,“ uvedl příčinu prodloužení prací mluvčí elektrárny Bezděk. Kvůli tomuto problému musí nyní být provedena kontrola tohoto souboru a další zkoušky.

Jaderná elektrárna Dukovany kryje svým výkonem jednu pětinu tuzemské spotřeby elektrické energie. Kvůli výměně paliva a dalším kontrolám se jednou ročně musí každý z jejích bloků zastavit. Tato odstávka je letos v pořadí již druhá, první trvala 20 dní. Nejdéle bude letos stát první blok, u něhož musí ČEZ do konce roku získat prodloužení provozní licence. První blok se tak zastaví na 60 dní, začátek je naplánovaný na 29. srpna. Poslední letošní odstávka bude dle plánu zahájena 25. prosince. Odstaví se blok číslo čtyři a to na 37 dní.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..