Podle agentury Reuters šéf Slovnaftu Oszkár Világi dnes oznámil, že slovenské rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM májí stále zájem o koupi 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) od italské společnosti Enel. Nabídky na odkoupení kontrolního podílu SE přijímá Enel do 9. května. Celou transakci však ohrožuje spor Enelu se slovenskou vládou, kvůli dostavbě jaderné elektrárny Mochovce.

M1
JE Mochovce (zdroj: www.gymrk.sk)

 

„Naším cílem je připravit nabídku, která bude odpovídat těmto očekáváním (slovenského státu), to znamená přijetí systému garancí, který zajistí dostavbu bloků 3 a 4 elektrárny Mochovce,“ řekl Világi. Zájem o akcie SE projevily podle informovaných zdrojů celkem čtyři firmy, včetně dvou českých. Těmi jsou ČEZ a Energetický a průmyslový holding.

Pavel Cyrani, člen představenstva společnosti ČEZ však ve středu pro agenturu Reuters uvedl, že spor mezi slovenskou vládou a italským Enelem snižuje pravděpodobnost toho, že by ČEZ nabídku na koupi kontrolního podílu v SE podal. Tímto reagoval na slovenského premiéra Roberta Fica, který v pátek uvedl postoj jeho vlády. Ta bude dle jeho slov prodej „aktivně blokovat“. Už na konci března Fico uvedl, že slovenská vláda nesouhlasí s prodejem kontrolního podílu v SE před tím, než budou v jaderné elektrárně Mochovce dokončeny a spuštěny oba nové bloky.

Zbývajících 34 % akcií vlastní v SE slovenská vláda. Ta již dříve dala najevo, že by se mohla pokusit získat nad společností opět plnou kontrolu. Ve slovenské vládě nyní panují obavy, že prodej podílu SE by mohl způsobit další zastavení dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce.

Slovenské elektrárne ovládl Enel v roce 2006, kdy v soutěži o 66 % akcií v tomto největším slovenském výrobci elektřiny vyhrál nad českou společností ČEZ i ruským podnikem ROS UES. Většinový balík SE tehdy Enel stál kolem 840 miliónů eur.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

jaderná energie - Princip RTG pohonů v kosmu - Věda a jádro (RTG 4) 1
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..