Více světla do budoucnosti japonské jaderné energetiky vnesl první blok, jemuž bylo uděleno technické povolení k obnovení činnosti. Zároveň však bylo oznámeno, že další dva reaktory budou raději trvale odstaveny než by se jejich provozovatel snažil získat technické povolení k obnovení činnosti.

Shimane_NPP_Unit_1-2
Jaderná elektrárna Šimane s dvěma varnými bloky ze 70. a 80. let bude trvale odstavena. (Zdroj: Wikipedia.org)

 

Těmito staršími bloky, u kterých bylo oficiálně ohlášeno vyřazení z provozu, jsou první blok jaderné elektrárny Šimane (angl. Shimane), který vlastní společnost Chugoku Electric Power Company, a první blok jaderné elektrárny Genkai vlastněný společností Kyushu Electric Power Company. Tyto menší reaktory o výkonu 439 MWe, respektive 529 MWe vstoupily do provozu v polovině 70. let. Jejich vyřazení bylo oznámeno pouhý jeden den poté, co byl stejný rozsudek vyhlášen nad trojicí bloků podobného stáří, nad prvním blokem JE Curuga (angl. Tsuruga) a nad prvním a druhým blokem JE Mihama.

Po těchto změnách má Japonsko 43 provozuschopných reaktorů s celkovým výkonem 40 470 MWe. Před nehodou v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči Japonsko disponovalo 54 reaktory o celkovém výkonu 47 122 MWe. Všechny zbylé reaktory však zůstanou odstaveny do doby, než budou upraveny, aby splňovaly nové rozšířené bezpečnostní požadavky. Těmi jsou například zařízení alternativních záložních zdrojů, více zdrojů chladící vody, záložní dozorna a odvětrávání k prevenci hromadění vodíku.

Nejdál v procesu se zatím dostal první blok jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu, který 18. března obdržel od vnitrostátního regulačního úřadu NRA povolení ke konstrukčnímu plánu. To znamená, že reaktor o výkonu 846 MWe je technicky připraven na návrat do provozu, byl patřičně upraven a že tyto úpravy byly ověřeny regulátorem NRA. Dále to znamená, že vedení společnost Kyushu, školení personálu i provozní postupy jsou v souladu s požadavky regulačního úřadu NRA.

Druhý blok JE Sendai stejně tak i třetí a čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai Electric Power Company se nyní nachází v dřívější fázi procesu. Úpravy zařízení bloků již sice mají za sebou, avšak stále ještě čekají na schválení prací regulačním úřadem NRA.

Procesem návratu do provozu prochází v současnosti dalších 15 reaktorů, které byly upřednostněny jako nejpotřebnější bloky, které se mají co nejdříve vrátit do služby v lokalitách a prefekturách nakloněných k jaderné energetice. Veřejné prokázání kompetentnosti obou energetických společností úřadem NRA a samotným procesem návratu do provozu, je důležitým faktorem při obnovení důvěry veřejnosti v bezpečnost japonské jaderné energetiky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..