Podle plánu japonské vlády budou do roku 2020 zaujímat v energetickém mixu země jaderné zdroje pouhých 20 až 22 %, naopak naroste podíl obnovitelných zdrojů elektřiny. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo tamní ministerstvo průmyslu. Proti plánu se však pravděpodobně ohradí japonská veřejnost, která je od nehody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči proti jaderné energii. Pro Japonsko to však znamená velký odklon od jaderné energetiky, neboť před nehodou ve Fukušimě se jádro na energetickém mixu země podílelo téměř 30 procenty.

Sendai-Nuclear-Power-Plant-Kyushu-Electric
Japonská jaderná elektrárna Sendai (zdroj: enformable.com)

 

Kvůli bezpečnostní revizi po nehodě ve Fukušimě jsou v současnosti odstaveny všechny japonské jaderné reaktory. Nehoda ve Fukušimě byla nejhorší od havárie v Černobylu v roce 1986. Revizí dosud prošly jen dvě jaderné elektrárny, jejich návratu do provozu však zabránil soud.

Podle nového vládního návrhu by se obnovitelné zdroje elektřiny na energetickém mixu země měly podílet 22 až 24 procenty. Zbytek by měl pokrýt zkapalněný zemní plyn s 27 procenty a uhelné elektrárny s 26 procenty.

Podle bývalého velvyslance OSN pro jednání o klimatu Mucujošima Nišimuri se tento plán na proměnu energetiky vládě nepodaří zrealizovat. Jako důvody uvádí především nedostatečnou veřejnou podporu ale také to, že do roku 2030 bude muset být spousta reaktorů odstavena kvůli stáří, neboť překročí svoji životnost, která je stanovena na 40 let. K dalšímu provozu nad rámec tohoto věku by musely získat zvláštní vládní výjimku.

Jestliže by se provozovatelům jaderných elektráren v Japonsku podařilo obnovit provoz všech reaktorů, tak při dodržení životnosti 40 let bude v roce 2030 podíl jaderné energie v Japonsku kolem 15 procent, řekl Nišimura agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..