Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že jediný karibský výzkumný reaktor již nebude využívat vysoce obohacené palivo, ale bude upraven tak, aby mohl využívat palivo s nižším obohacením. Konverze reaktoru proběhne v souladu s mezinárodní snahou o nešíření jaderného materiálu, který by mohl být zneužit pro výrobu jaderných zbraní a zároveň zdvojnásobí využití kapacity reaktoru.

slowpoke-image3_small
Řez reaktorem SLOWPOKE, který v 60. letech min. stol. vyprojektovala kanadská společnost AECL. (Zdroj: ICENS.org)

 

MAAE, sídlící ve Vídni, pomáhá Jamajské vládě a Spojeným státům s konverzí reaktoru. Použité palivo bude vráceno do USA, kde bylo původně vyrobeno.

„Dodatečná kapacita nám umožní rozšířit výzkumnou práci v souvislosti se zabezpečením potravin, vody a ovzduší,“ řekl Charles Grant, generální ředitel centra pro životní prostředí a jaderné vědy International Centre for Environmental and Nuclear Sciences (ICENS), na univerzitě West Indies v Kingstonu na Jamajce. „S ohledem na dodatečnou kapacitu budeme moci vyhovět potřebám výzkumu i jiných karibských zemí,“.

Jamajka provozuje výzkumný reaktor s výkonem 20 kW (typ Slowpoke II) na univerzitě West Indies již 30 let a má výsledky z oblasti životního prostředí, zemědělství a výzkumů spojených se zdravím, průzkumem nerostných ložisek, stejně jako v oblasti vzdělávaní a odborné přípravy.

V listopadu 2014 si Jamajka vyžádala pomoc agentury MAAE s konverzí výzkumného reaktoru tak, aby mohl využívat méně obohacené palivo. Navíc Jamajka požádala i o podporu budoucích provozních potřeb reaktoru a zajištění, že proces konverze bude prováděn v plném souladu s bezpečnostními standardy MAAE a bude splňovat všechna ustanovení o dozoru nad bezpečností reaktoru.

Po konverzi bude reaktor v provozu 16 hodin denně, na rozdíl od současných 8.

Jamajka doufá, že zabezpečí pomoc z technického programu pro spolupráci agentury MAAE, aby posílila své kapacity při využívání jaderných metod, a aby nakonec nabízela své služby také do jiných zemí v regionu. Ty by mohly zahrnovat dozimetrické služby do nemocnic a dalších pracovišť, kde se nakládá se  zdroji ionizujícího záření a vybudování regionálního centra pro havarijní připravenosti, uvedla MAAE.

Manuel Recio, výkonný ředitel divize pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast MAAE řekl, že Jamajka je v dobré pozici aby se stala referenčním bodem pro čtyři nové členské státy MAAE z Karibiku – Bahamy, Dominikánská Republika, Guyana a Trinidad a Tobago – jakož i další malé ostrovní státy v regionu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..