Neděle, 25 října
Shadow

Jamajka zahájila konverzi reaktoru na nízko obohacené palivo

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že jediný karibský výzkumný reaktor již nebude využívat vysoce obohacené palivo, ale bude upraven tak, aby mohl využívat palivo s nižším obohacením. Konverze reaktoru proběhne v souladu s mezinárodní snahou o nešíření jaderného materiálu, který by mohl být zneužit pro výrobu jaderných zbraní a zároveň zdvojnásobí využití kapacity reaktoru.

slowpoke-image3_small
Řez reaktorem SLOWPOKE, který v 60. letech min. stol. vyprojektovala kanadská společnost AECL. (Zdroj: ICENS.org)

 

MAAE, sídlící ve Vídni, pomáhá Jamajské vládě a Spojeným státům s konverzí reaktoru. Použité palivo bude vráceno do USA, kde bylo původně vyrobeno.

„Dodatečná kapacita nám umožní rozšířit výzkumnou práci v souvislosti se zabezpečením potravin, vody a ovzduší,“ řekl Charles Grant, generální ředitel centra pro životní prostředí a jaderné vědy International Centre for Environmental and Nuclear Sciences (ICENS), na univerzitě West Indies v Kingstonu na Jamajce. „S ohledem na dodatečnou kapacitu budeme moci vyhovět potřebám výzkumu i jiných karibských zemí,“.

Jamajka provozuje výzkumný reaktor s výkonem 20 kW (typ Slowpoke II) na univerzitě West Indies již 30 let a má výsledky z oblasti životního prostředí, zemědělství a výzkumů spojených se zdravím, průzkumem nerostných ložisek, stejně jako v oblasti vzdělávaní a odborné přípravy.

V listopadu 2014 si Jamajka vyžádala pomoc agentury MAAE s konverzí výzkumného reaktoru tak, aby mohl využívat méně obohacené palivo. Navíc Jamajka požádala i o podporu budoucích provozních potřeb reaktoru a zajištění, že proces konverze bude prováděn v plném souladu s bezpečnostními standardy MAAE a bude splňovat všechna ustanovení o dozoru nad bezpečností reaktoru.

Po konverzi bude reaktor v provozu 16 hodin denně, na rozdíl od současných 8.

Jamajka doufá, že zabezpečí pomoc z technického programu pro spolupráci agentury MAAE, aby posílila své kapacity při využívání jaderných metod, a aby nakonec nabízela své služby také do jiných zemí v regionu. Ty by mohly zahrnovat dozimetrické služby do nemocnic a dalších pracovišť, kde se nakládá se  zdroji ionizujícího záření a vybudování regionálního centra pro havarijní připravenosti, uvedla MAAE.

Manuel Recio, výkonný ředitel divize pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast MAAE řekl, že Jamajka je v dobré pozici aby se stala referenčním bodem pro čtyři nové členské státy MAAE z Karibiku – Bahamy, Dominikánská Republika, Guyana a Trinidad a Tobago – jakož i další malé ostrovní státy v regionu.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..