Celkem osm českých společností se zúčastnilo druhého ročníku konference Istanbul Nuclear Power Plants Summit, která se konala ve dnech 19. až 20. března 2015 v Istanbulu za podpory tureckého Ministerstva energetiky a přírodních zdrojů. Pro Českou republiku byla partnerem konference Česko-turecká obchodní smíšená komora. Summit byl podpořen zástupci Ambasády ČR v Ankaře a Generálního konzulátu ČR v Istanbulu. Zúčastnilo se jej na 800 delegátů jak z domova, tak ze zahraničí, kteří mají zájem na vytvoření partnerství v projektech budoucích tureckých jaderných elektráren.

koray-tuncer-jpg20150319152102
Koray Tuncer, prezident B2B Matchmaking Society of Turkey. (Zdroj: Aa.com.tr)

 

Prezident B2B Matchmaking Society of Turkey, Koray Tuncer, zdůraznil během svého zahajovacího projevu, že základním cílem summitu je zvýšit v Turecku povědomí o jaderné energetice. Sdělil, že většina tureckých obyvatel si stále neuvědomuje vysoké finanční náklady na dovoz zemního plynu ze zahraničí a obrovskou energetickou závislost Turecka na sousedních státech z hlediska importu energie a jejích zdrojů.

Výkonný ředitel první turecké jaderné elektrárny Akkuyu, Fuat Akhundov, uvedl, že roční výroba elektřiny JE Akkuyu bude přibližně 35 TWh a že tak bude pokryto až 14 % spotřeby elektřiny v Turecku. Dále zdůraznil, že v letošním lednu vložilo Rusko do projektu 800 milionů dolarů, čímž dosáhlo celkového vkladu přes 3 miliardy dolarů.

Během summitu byly mimojiné položeny základy vzniku první organizace technické bezpečnosti v Turecku, kdy byla podepsána dohoda o spolupráci na bázi technology transferu mezi Mavinci, Haceteppe univerzitou (technology transfer centre) a německou GRS, která je považována za světového lídra v oblasti technické bezpečnosti. Podle dohody, GRS bude podporovat tureckou stranu ve vytvoření organizace technické bezpečnosti založené na německém modelu. Kromě této dohody byly podepsány další dvě opět na bázi technology transferu.

Rosatom postaví první jadernou elektrárnu Akkuyu s plánovanými 4 x 1200 MW VVER reaktory na jiho-západě Turecka u pobřeží Středozemního moře v hodnotě $22 miliard s očekávaným počátkem provozu v roce 2023. Druhá jaderná elektrárna Sinop s plánovanými 4 x 1200 MW PWR reaktory bude postavena na severním pobřeží Japonskem a provozovaná Francií. O třetí jaderné elektrárně se teprve jedná, jako o favoritech se hovoří o USA a Číně.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..