Mezi italskou společností Enel a slovenskou vládou rostou spory ohledně prodeje kontrolního podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE). Tyto spory dále snižují pravděpodobnost, že by český energetický podnik ČEZ předložil závaznou nabídku na koupi 66 % akcií v SE od Enelu. V reakci na nedávné prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica to dnes agentuře Reuters oznámil člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

fico_47
Slovenský premiér Robert Fico (zdroj: a24.cz)

 

Nabídky na koupi kontrolního 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne přijímá Enel do 9. května. Informované zdroje uvádějí, že o koupi akcií SE májí zájem kromě ČEZu další tři uchazeči. Podle pátečního vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica bude slovenská vláda prodej aktivně blokovat. Už na konci března Fico uved, že slovenská vláda zaujímá postavení proti tomu, aby kontrolní podíl v SE byl prodán ještě před tím, než se podaří dokončit dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce.

O tom zda svoji nabídku ČEZ nakonec předloží, se vedení společnosti ještě definitivně nerozhodlo, uvedl Cyrani. Kvůli posledním vyjádřením premiéra Fica je však tento krok mnohem méně pravděpodobný. „Vždy jsme říkali, že chceme, aby jakoukoli transakci přijali oba akcionáři, tedy i slovenská vláda,“ řekl Cyrani, který má v ČEZ na starost divizi strategie. Podle něj ČEZ postoj slovenské vlády chápe a respektuje jej.

Zbývajících 34 % v SE vlastní slovenská vláda. V minulosti již naznačila, že by se mohla pokusit získat nad společností opět plnou kontrolu. Slovenská vláda se obává, že nynější prodej kontrolního podílu v SE by mohl způsobit, že se zastaví dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce.

Největšího slovenského výrobce elektřiny ovládl Enel v roce 2006. V tendru na 66 % akcií SE tehdy zvítězil před českou společností ČEZ i ruským podnikem ROS UES. Kontrolní podíl v SE tehdy Enel stál kolem 840 miliónů eur.

O kontrolní balík v SE má zájem dle dostupných informací krom ČEZu ještě další česká společnost – Energetický a průmyslový holding. Mezi zahraniční uchazeče se pak řadí finská společnost Fortum a konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..