Euratom, dozorčí agentura nad jadernou energetikou v Evropské unii, schválil kontrakt mezi Maďarskem a Ruskem o dodávkách jaderného paliva pro plánované nové bloky JE Pakš. Dne 20. dubna uvedl na tiskové konferenci János Lázár, šéf úřadu předsedy vlády Viktora Orbána, že Evropská komise téhož dne oficiálně informovala maďarskou vládu o tom, že agentura Euratom Supply Agency (ESA) podepsala smlouvu mezi těmito dvěma zeměmi.

Janos Lazar - 460 (Hungarian PMs Office)
János Lázár, šéf úřadu předsedy vlády Viktora Orbána, na tiskové konferenci. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Lázár sdělil, že podle prohlášení vydaného úřadem předsedy vlády, byly odstraněny všechny překážky pro udržení výroby v lokalitě Pakš i po odstavení současných bloků.

„Nyní již není otázkou, zda bude elektrárna rozšířena, ale jakým způsobem bude rozšíření provedena,“ uvedl. Dále dodal, že stavební práce by měly začít již v roce 2018.

Zprávy z tisku v posledních měsících tvrdily, že agentura ESA a Evropská komise bránily údajně neopodstatněné dohodě mezi Maďarskem a Ruskem. Lázár řekl, že ve skutečnosti všechny strany mají za cíl, aby spolupracovaly za účelem vyřešení rozdílných názorů.

„V důsledku konstruktivního jednání Evropská komise podepsala maďarsko-ruskou dohodu, a tak diskuze o této záležitosti byla uzavřena,“ uvádí prohlášení.

Lázár prohlásil, že pro maďarskou vládu byl velký úspěch přesvědčit Evropskou komisi, že dohoda se týká evropské bezpečnosti dodávek energie a energetické a plynové nezávislosti Maďarska, nikoliv rostoucí maďarské závislosti na Rusku.

Maďarsko uzavřelo s Ruskem tři smlouvy – na výstavbu jaderné elektrárny, na její provoz a na dodávky jaderného paliva pro nové bloky. Přímé schválení Evropskou komisí bylo nezbytné pro třetí dohodu, řekl Lázár.

Maďarsko stále jedná s Evropskou komisí o dalších dvou otázkách, které je třeba vyjasnit, řekl Lázár. Týkají se zákona o hospodářské soutěži a zadávání veřejných zakázek. Jednání o těchto otázkách by mohla trvat více než dalších šest měsíců.

V průběhu realizace projektu musí být dodavatelé zvoleni tak, aby vyhovovali požadavkům Evropské unie pro zadávání veřejných zakázek, řekl. Tento požadavek je v souladu se záměry maďarské vlády a se zájmy Maďarska, dodal.

První z nových bloků má být uveden do provozu v roce 2023, druhý má následovat o dva roky později.

Podle tiskové agentury Portfolio řekl Lázár novinářům, že smlouva uvádí, že Maďarsko může poslat použité palivo z jaderné elektrárny Pakš do Ruska.

Mezivládní dohoda podepsaná počátkem roku 2014 zajistí, že ruské podniky dodají do JE Pakš dva tlakovodní reaktory typu VVER-1200. Dále se ve smlouvě hovoří o úvěru ve výši až 12 miliard euro (329,6 miliard Kč) k financování většiny projektu. Po únorovém jednání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, prohlásil premiér Orbán, že půjčka od ruského státu nebude vázána ani na rubl, ani na forint. „To je dobrá zpráva pro všechny,“ řekl. Zda bude vázána na euro, Orbán neuvedl. Sdělil pouze to, že finanční podmínky jsou v pořádku.

Ačkoliv je normální, že dodavatelé do nového reaktoru dodají první palivo, popřípadě zajistí několik dalších dodávek, pravidla v Evropské unii požadují, aby všechny elektrárny měly více než jednoho dodavatele paliva v dlouhodobém horizontu. Agentura ESA dohlíží na tuto běžnou politiku týkající se dodávky paliva v jaderném sektoru. Na její dodržování dohlíží i Evropská komise, která musí podepsat každou významnou zakázku o jaderném palivu, aby byla v souladu s právem Evropské unie. Podle prezentací, které jsou k dispozici online, cílem agentury ESA je, aby se zabránilo provozovatelům jaderných elektráren v Evropské unii stát se příliš závislými na jakémkoliv externím zdroji. V posledních měsících byl tento požadavek zdůrazněn novou iniciativou Energetické unie (projekt Evropské unie), která se snaží o zlepšení energetické bezpečnosti všech 28 členů EU.

JE Pakš v současné době tvoří čtyři ruské tlakovodní reaktory typu VVER-440, které byly do provozu uvedeny mezi léty 1982 a 1987. Ačkoli původně měly bloky výkon 440 MWe, byly modernizovány a budou dále upraveny tak, aby poskytly výkon 500-510 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..