Podle agentury MTI oznámil šéf úřadu předsedy vlády János Lázár na dnešní tiskové konferenci, že Evropská komise schválila dohodu mezi Ruskem a Maďarskem o dodávce jaderného paliva pro jadernou elektrárnu nedaleko města Pakš.

1-53f6d8234382f
Jaderná elektrárna Pakš (zdroj: technickytydenik.cz)

 

Kabinet maďarského premiéra Victora Orbána byl prý Evropskou komisí oficiálně informován, že agentura Euroatom schválila maďarsko-ruskou dohodu o dodávce paliva. Právě Euroatom má v rámci EU na starosti schvalování dodávek jaderného paliva pro elektrárny. Tímto souhlasem byly odstraněny všechny zbylé překážky, které by bránily plánované dostavbě jaderné elektrárny Pakš, dodal Lázár.

„Nyní již nejde o to, zda modernizace (elektrárny) bude, nýbrž o to, jakým způsobem bude provedena,“ uvedl. Dle jeho vyjádření by měla výstavba dvou nových bloků JE Pakš začít již v roce 2018.

Jednání vlády a Evropské komise ohledně projektu však dále pokračují v oblastech obchodních otázek a otázek hospodářské soutěže, připustil Lázár. Podle evropských pravidel totiž musí dodavatelé, kteří by se chtěli zapojit do dostavby elektrárny, být vybráni na základě veřejných zakázek. To je však podle Lázára samozřejmé a dle jeho slov „v souladu se záměry a zájmy Maďarska“.

Výsledek jednání maďarské vlády s Evropskou komisí označil šéf Orbánova kabinetu za velký úspěch. Podle jeho slov je maďarsko-ruská dohoda „spíše zaměřena na zvýšení evropské energetické bezpečnosti než na zvýšení závislosti Maďarska na Rusku,“ uvedla agentura MTI.

Maďarská vláda přiznala, že kvůli dohodě s Ruskem měla určité potíže v Bruselu. Podle tehdejšího vyjádření šéfa kabinetu premiéra Evropská unie společně s Euroatomem část projektu schvalovala, avšak část byla sporná. Euroatom tehdy po Budapešti požadoval, aby palivo pro elektrárnu mohli kromě Ruska dodávat i jiní dodavatelé.

Dne 12. března letošního roku uvedl deník Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje v Bruselu, že kontrakt v hodnotě 12 miliard eur (v přepočtu kolem 330 miliard korun) mezi maďarskou vládou a ruskou státní korporací Rosatom zablokovala Evropská komise. Ta to však vzápětí popřela, pouze potvrdila určité výhrady Euroatomu.

Nakonec se Euroatom s Budapeští dohodl, že se Rusko stane výhradním dodavatelem jaderného paliva pro elektrárnu na deset let, místo původních dvaceti.

V loňském prosinci byla uzavřena dohoda mezi Maďarskou vládou a Rosatomem o výstavbě a údržbě dvou nových bloků o výkonu 1200 MWe v dosud jediné maďarské jaderné elektrárně nacházející se cca 1100 kilometrů od Budapešti. Výstavba bude ze čtyř pětin financována Moskvou. Na adresu dostavby je často posílána kritika, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku. I přesto však letos v únoru dohodu posvětil maďarský parlament.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..