O další tři až čtyři dny se prodlouží odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem tohoto prodloužení je zjištěná netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivních bezpečnostních systémů, oznámil dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Druhý blok je odstaven od 27. března. Odstávka se už tak proti původnímu plánu prodloužila o 10 dní. Zpoždění způsobila snížená pohyblivost u jednoho z 349 palivových článků v reaktoru.

DMK3af1e5_130105_4295209
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

 

„Blok se v současné době opět vychlazuje. Pracovníci potom armaturu přetěsní. Najetí bloku očekáváme 29. až 30. dubna,“ řekl Bezděk. Dále uvedl, že zjištěná netěsnost je poměrně obvyklá. Podle něj se určité netěsnosti objeví při všech závěrečných tlakových zkouškách a ty se poté opraví. „Pokud se netěsnost projeví v sekundárním okruhu, je možné ji opravit za provozu. V tomto případě opravu za provozu udělat nelze,“ dodal Bezděk. Upozornil však, že situace nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko.

Druhý blok Dukovan stojí už od 27. března. Podle původního plánu se mělo jednat o jednu z nejkratších odstávek, neboť měla trvat jen 20 dní. Při odstávce byla v reaktoru vyměněna i jedna pětina jaderného paliva. „Při kontrole pohyblivosti palivových souborů, která se standardně provádí po montáži reaktoru, byla zjištěna snížená pohyblivost jednoho palivového souboru ve spodní části,“ naznačil již dříve mluvčí Bezděk příčinu protahující se odstávky.

Svým výkonem elektrárna pokrývá 20 % spotřeby elektřiny v České republice. Kvůli výměně pětiny paliva a dalším kontrolám je nutné jednou ročně každý z jejích čtyř bloků odstavit. Letošní první odstávka trvala pouhých dvacet dní, nejdéle bude letos stát první dukovanský blok a to celých 60 dní od 29. srpna. Důvodem takto dlouhé odstávky je, nutnost připravit blok na získání licence, která prodlouží životnost bloku o dalších 10 let. Ta současná vyprší koncem roku. Poslední letošní odstávka začne v Dukovanech 25. prosince. Na 37 dní se zastaví blok číslo 4.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..