Spolek sdružující sedm obcí na pomezí Ždárská a Brněnska s názvem „Nechceme úložiště Kraví hora“, se v sobotu zúčastní akce Dne proti úložišti. Protesty budou probíhat i v dalších šesti lokalitách, které Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v minulosti vytipovala pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Za cíl si protestující dávají změnu přístupu státu, který je dle jejich názoru nekoncepční, a požadují legislativní změny, které by obcím umožnily postavit se při jednání na roveň státu. Obce dosud nemají možnost se bránit, řekl dnes novinářům předseda spolku Martin Shenk, ředitel SÚRAO však zastává jiný názor.

tisnovsko-jaderne-uloziste-viz_denik-605
vitualizace hlubinného úložiště (zdroj: denik.cz)

 

„Nelíbí se nám, že stát řeší vybudovaní trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu, přitom na začátku nenastavil kritéria pro celý proces výběru úložiště. Nevíme jak a podle čeho se budou lokality vybírat. Z tohoto důvodu považujeme za nezodpovědnou také snahu o rozšiřování jaderných elektráren, když dosud nevíme, co s odpadem,“ řekl Schenk.

Předběžný výběr lokalit se provedl podle kritérií pocházejících z nařízení vlády z roku 1997 o umisťování jaderného zařízení, uvedl ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Pracovní skupina Pro dialog, ve které jsou zastoupeni nevládní organizace i úředníci, bude s novými kritérii seznámena 13. května, uvedl Slovák.

Kritéria, která budou rozhodovat o výběru lokality, v sobě zahrnují jadernou bezpečnost, dlouhodobou bezpečnost podle atomového zákona a technickou proveditelnost. Posouzeny budou i sociální dopady a ekonomické analýzy, řekl Slovák.

„Pan Schenk byl účasten jednání pracovní skupiny minulý týden v úterý. Připadá mi divné, že říká, že kritéria nejsou. Skupina si schválila hlavní cíl, aby se připravil legislativní návrh, který by posílil postavení obcí v procesu. Současně to je i úkol aktualizované koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem, který schválila vláda,“ dodal.

Shenk zastává názor, že SÚRAO vytipovala lokalitu Kraví hora i z důvodu, že v nedaleké Dolní Rožínce se těží a ještě dva až tři roky těžit bude uranová ruda. „Předpokládali, že místní nebudou tak ostře proti jako jinde. Podle studie, kterou jsme si nechali vypracovat před čtyřmi lety od společnosti Aquatest, je však Kraví hora nevhodná, i když SÚRAO tvrdí, že všechny problémy jsou řešitelné,“ uvedl Schenk.

Podle Shenka se má radioaktivní odpad ukládat do žulového masivu. Ten je však na tomto místě malý a podle studie by se tak muselo stavět v několika patrech nad sebou. Studie provedená SÚRAO předpokládá povrchový areál o velikosti fotbalového hřiště. Pod zemí by se pak nalézal areál 300 krát větší. Množství masivu, které by se muselo vytěžit, zaujímá objem srovnatelný s objemem Cheopsovy pyramidy. „Úložiště se má podle předpokladů otevřít v roce 2065 a navážet se do něj má 90 let, ale budovat by se začalo již poměrně brzy,“ uvedl Schenk. Právě do roku 2065 je plánovaná funkčnost meziskladů v českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Jedním z důvodů proč obce na svém území hlubinné úložiště jaderného odpadu nechtějí je, že již nyní musejí pracovat s riziky, která jsou spojena s těžbou uranu a existencí odkališť. I město Brno chce mít tato rizika zmonitorovaná, neboť všechny plánované záměry leží v povodí řeky Svratky, tedy nad Brnem. „A budeme chtít vstupovat i do debat o budoucích záměrech,“ řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

Podle protestujících by se měl současný proces řešení uložení jaderného odpadu zastavit a začít znovu, stejně jak to udělalo Německo. Shenk upozornil na to, že v případě hlubinného úložiště je znemožněn přístup k odpadu a tím pádem i jeho monitorování na desítky tisíc let. „Přitom v něm zbývá 95 procent energie, kterou sice neumíme využít, ale může se to změnit,“ uvedl.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..