Vládní činitelé a zástupci společnosti Rosatom zahájili 14. dubna výstavbu první jaderné elektrárny v Turecku. Elektrárna ruského typu, Akkuyu v Mersinu na pobřeží Středozemního moře, je první ze tří plánovaných jaderných elektráren v zemi. Ty plánuje Turecko postavit za účelem posílit svoji ekonomiku a snížit závislost na dovozu fosilních paliv.

Akkuyu groundbreaking ceremony 460
Yıldız (uprostřed) a Kirijenko (druhý zprava) zahajují projekt jaderné elektrárny Akkuyu. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Stavební práce na prvním ze čtyř tlakovodních reaktorů typu VVER o výkonu 1200 MWe podle projektu AES-2006, který vypracovala společnost Gidropress, by měly začít letos nebo příští rok. Elektrárna je financována Ruskem podle modelu build-own-operate, na základě mezivládní dohody podepsané Tureckem a Ruskem v roce 2010. Projekt by měl být dokončen v roce 2020.

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz a generální ředitel Rosatomu Sergej Kirienko položili základní kámen pro výstavbu elektrárny v průběhu ceremonie ohlašující zahájení projektu za 22 miliard dolarů.

„Rozvoj ekonomiky nelze uskutečnit bez jaderné energie v zemi,“ řekl Yildiz na slavnostním ceremoniálu, podle prohlášení vydaného tureckou vládou. Kdyby byla elektrárna Akkuyu postavena před deseti lety, Turecko by ušetřilo 14 miliard dolarů za nákup zemního plynu a jaderná energie by dnes pokrývala 28 % poptávky po elektřině v zemi, dodal. Projekt zaměstná asi 10 000 lidí.

Ministr poznamenal, že jaderná energie představuje 11 % světové výroby elektřiny. Pokrývá asi 78 % výroby elektrické energie ve Francii, 19 % v Rusku a USA, 16 % v Německu. USA má 100 jaderných reaktorů a staví dalších pět, zatímco Rusko jich má 34 a buduje devět dalších. Čína 24 a staví dalších 24, Francie jich má 58, a přestože Německo zavřelo 8 reaktorů, 9 jich bude i nadále fungovat.

Yildiz taktéž řekl, že pobřeží Turecka je 8 484 km dlouhé a elektrárna je stavěna v oblasti o délce 2 km. Zdůraznil, že Akkuyu není v zóně zemětřesení, a že nová elektrárna bude postavena tak, aby odolala zemětřesení až do síly devíti stupňů Richterovy stupnice. Kirienko dodal, že moderní technologie reaktorů by byly schopné odvrátit nehodu, která se odehrála ve Fukušimské elektrárně v Japonsku v roce 2011.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týden schválil ratifikaci mezivládní dohody s Japonskem o stavbě druhé turecké jaderné elektrárny, v Sinop na pobřeží Černého moře. Vlastnictví elektrárny s výkonem 4800 MWe bude rozděleno mezi japonské konsorcium Mitsubishi a Itochu, a francouzské Areva a GDF Suez, které budou vlastnit 65 %, a státem řízeného výrobce elektřiny v Turecku EUA, s 35% podílem. Areva a Mitsubishi dodají pro elektrárnu 4 reaktory typu Atmea 1. Výstavba elektrárny by měla začít v roce 2017 po schválení posudku dopadu na životní prostředí (EIA).

Ministerstvo životního prostředí a územního plánování schválilo zprávu EIA pro projekt Akkuyu v prosinci. JSC Akkuyu NPP, ruská firma zodpovědná za projekt, předložila zprávu v červenci 2013.

Společnost Akkuyu NPP oznámila 14. dubna, že vybrala Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret AS aby pro tento projekt navrhla a zkonstruovala pobřežní inženýrské stavby. Ostatními uchazeči v tendru o tenhle post byli: konsorcium STFA MAkyol-Ronesan; Kolin Insaat Turizm Sanayii Ve Ticaret AS and Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret AS.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..