Areva včera oznámila, že provádí další studie o kvalitě kovaných prvků a kvalitě procesů v jejím závodu Le Creusot v Burgundsku. Plánuje externí kontrolu oblastí souvisejících s kováním a kontrolou kvality.

OK3 19 march 2014 460x306
Výstavba třetího bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto není postižena potenciálními problémy při výrobě některých komponent reaktoru EPR jako v případě francouzské JE Flamanville. Pro tuto elektrárnu dodával tyto komponenty jiný dodavatel, podobně nebyl ovlivněn ani projekt britské Hinkely Point C. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Společnost uvedla, že výkovky pro tlakové nádoby reaktoru EPR ve výstavbě ve Flamanville podrobila analýze. Analýzy byly také provedeny na již dříve prováděných studiích výkovků, zejména v rámci zřízení revidovaných mechanických specifikací pro jaderná tlaková zařízení zavedených v roce 2005.

Areva uvedla, že analýzy se týkají také mechanických zkušebních laboratoři při Le Creusot, kde byl nesprávně použit nástroj pro testování tahu za horka v letech 2009 a 2014. Dále uvedla, že chybné používaní testovaného zařízení „není technický problém pro vyrobené komponenty, nýbrž jde to chybu v kontrole kvality, která vyžaduje přehodnocení výsledků nebo opakování některých testů „. Také uvedla, že testy provedené od té doby ukázaly, že výsledky jsou „v souladu s požadavky“.

„Tyto posudky potvrzuje dosavadní kvalita výkovků a bezpečnost komponent,“ poznamenala Areva. Nicméně také uvedla, že ověřovací proces probíhá a bude trvat několik měsíců. „Žádná z komponent dotčených nepřesností tohoto kontrolního nástroje není nainstalována v provozovaných jaderných elektrárnách,“ dodala společnost.

Areva plánuje posílit svůj proces vnitřní kontroly jakosti vnější kontrolou. Společnost má v úmyslu uzavřít smlouvu s Lloyds Register APAVE Limited k provedení této revize, jejíž začátek má naplánován na 4. května a která by měla trvat nejméně dva měsíce.

Tato revize pomůže Arevě identifikovat příčiny případných nedostatků v postupech a v kontrole kvality, „jakož i opatření která jsou nutná pro pokračování ve zlepšování, které děláme, od zakoupení kovárny v roce 2006,“ sdělila společnost.

Horní a spodní hlava tlakové nádoby reaktoru EPR pro Flamanville byly vyrobeny v závodu Le Creusot společnosti Areva v září 2006, resp. lednu 2007.

Francouzský jaderný regulátor, ASN (Autorité de Sûreté Nucléaire), oznámil dne 7. dubna, že byl informován společností Areva, že chemické a mechanické zkoušky prováděné na konci roku 2014 na hlavě tlakové nádoby podobné té ve Flamanville EPR, odhalily oblast s vysokou koncentrací uhlíku. To vedlo k „nižším hodnotám mechanické tuhosti, než se očekávalo.“

EDF již dříve uvedla, že práce na stavbě Flamanville stále pokračují a přípravy pro provedení další zkoušky jsou v plném proudu.

Některé z hlav tlakových nádob pro dva bloky s reaktory EPR ve výstavbě v čínském Tchaj-šanu (pinyin: Taishan) byly vyrobeny také v Le Creusot pomocí procesu, podobného tomu pro JE Flamanville. Avšak pro JE  Olkiluoto ve Finsku dodal tyto díly jiný dodavatel.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..