Energetici se připravují na částečné zatmění Slunce, které bude v ČR pozorovatelné příští pátek. Největší dopad bude mít zatmění na fotovoltaické elektrárny. Dle provozovatele české přenosové soustavy ČEPS nebude největším problémem jejich omezené dodávky, nýbrž jejich postupný „návrat“ do sítě. Česká přenosová soustava by to však měla zvládnout. Shodli se na tom odborníci a zástupci energetického odvětví.

DP28b691_MDF64143
Ilustrační foto (zdroj: idnes.cz)

 

Na dnešním setkání s novináři uvedli, že zatmění Slunce způsobí dodatečné náklady společnosti ČEPS v řádu jednotek miliónů korun. Příští pátek v poledne Měsíc zakryje na území České republiky až 74 % slunečního disku, bude se tak jednat o největší zatmění Slunce viditelné v České republice mezi lety 2011 a 2026.

„Přerušili jsme práce na některých vedeních a uvádíme je do provozu, aby síť byla plně k dispozici pro neplánované přetoky,“ uvedl dnes Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS. K regulaci výkonu případně dopomohou dodatečné rezervní výkony, které firma nakoupila jako podporu regulaci výkonu v ČR. Tímto by měla být téměř eliminována možnost dlouhodobých výpadků elektřiny, tzv. blackoutů, dodal Šula. Během zatmění bude navíc ČEPS pomocí telekonferencí ve spojení s podobnými institucemi v celé Evropě.

Jestliže bude příští pátek slunečné počasí, bude po kulminaci zatmění docházet v Evropě k postupnému „návratu“ fotovoltaických elektráren do evropských přenosových sítí rychlostí asi 800MWe za minutu. To je srovnatelné s tím, jako by z ničeho nic byl každou minutu zapojen do sítě nový jaderný blok, uvedla společnost ČEPS. Pro srovnání, výkon jaderné elektrárny Temelín je 2x 1078MWe, při odstávkách je však její výkon navyšován postupně. Z celkového instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren v Evropě, který činí zhruba 90 000 MWe, mají dle Šuly největší podíl německé a italské solární elektrárny se zhruba dvoutřetinovým podílem.

Miloš Cihelka, mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace řekl, že se není nutné v tomto případě ničeho obávat. „Velkou část výkyvu ve výrobě podle dostupných studií vyrovnají zařízení pro akumulaci elektrické energie, kterým je velké množství například německých elektráren vybaveno,“ oznámil ČTK. Do úvahy je potřeba ještě vzít i zatmění, které přijde v zimním období, tehdy bude ale výroba ve fotovoltaických elektrárnách přirozeně nižší, dodal Cihelka.

Problém by mohl nastat v případě, kdyby se k poklesu výkonu fotovoltaiky přidal ještě pokles výroby v německých větrných parcích v případě bezvětří a další nepředvídatelné situace typu výpadek přenosového vedení, upozornil Jiří Gavor, analytik společnosti ENA.

„Celkově jsem ale optimistou a předpokládám, že doba zatmění Slunce bude pro lidi znamenat pouze zajímavý astronomický úkaz, bez jakéhokoliv dopadu na jejich komfort v zásobování elektřinou,“ dodal.

I provozovatelé distribučních soustav E.ON, ČEZ a Pražská energetika sledují situaci kolem zatmění, avšak žádná mimořádná opatření s tím spojená nechystají.

„Náš dispečink průběžně monitoruje veškeré změny počasí, spotřeby a dalších vlivů tak, aby podle toho mohl optimálně nasazovat výrobní zdroje potřebné k pokrytí spotřeby. Zatmění Slunce je očekávaná událost, která bude v predikcích zahrnuta,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..