Tiskový odbor vlády dnes informoval, že bylo odloženo vládní projednání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR, které bylo vytvořeno ministerstvy průmyslu a financí. Tento plán zabývající se rozvojem jaderné energetiky navazuje na aktualizaci Státní energetické koncepce (ASEK). Její projednávání ale bylo před Vánocemi přerušeno.

priloha001
Ministr průmyslu Jan Mládek (zdroj: mpo.cz)

 

K reálnému projednávání akčního plánu rozvoje jaderné energetiky dojde až po projednání ASEK, upozornil již dříve ČTK zaměstnanec tiskového oboru ministerstva průmyslu (MPO) Miroslav Kynčl. Původně měla být energetická koncepce vypracována do konce roku 2014 a akční jaderný plán do konce letošního ledna.

Kvůli nespokojenosti některých ministrů s řešením otázek zachování či prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji bylo projednávání energetické koncepce v prosinci loňského roku přerušeno. Následně byly ministerstvem průmyslu představeny 4 scénáře, jak s limity naložit. Nyní ministerstvo analyzuje dopady jednotlivých variant. Dle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) by případné vládní rozhodnutí o prolomení těžebních limitů hnědého uhlí mohlo padnout v červenci letošního roku.

K financování výstavby budoucích jaderných zdrojů v tuzemsku nabízí samotný plán rozvoje hned tři varianty. Nejvíce státem preferovaná varianta je investice prostřednictvím společnosti ČEZ případně její dceřiné společnosti. ČEZ je v současnosti vlastníkem i provozovatelem stávajících jaderných elektráren v Česku. I sám ministr Mládek považuje tuto variantu, kdy nové jaderné zdroje budou vystavěny pod vedením ČEZu nebo její dceřiné společnosti, za nejvíce pravděpodobnou.

Krom již zmíněné varianty obsahuje materiál ještě další dva scénáře. První z nich počítá s financováním prostřednictvím privátního sdružení investorů. Procentové složení majetkových podílů stejně jako složení konsorcia by dle plánu záleželo na ochotě každého z investorů vstoupit do projektu.

Poslední scénář počítá se založením nového státního podniků, jehož prostřednictvím by výstavbu financoval přímo stát. Podle Mládka se tato varianta však nelíbí ministru financí Andreji Babišovi (ANO). I samotný plán počítá s tím, že tato varianta je nejméně pravděpodobná a je tak spíše uvedena pro úplnost.

Podle materiálu je neodkladné zahájení přípravy dostavby Dukovan a Temelína velmi žádoucí. V Temelíně i Dukovanech se má dostavovat po jednom bloku, materiál však počítá s možným rozšířením na dostavbu dvou bloků v každé z elektráren.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..