Stavba budovy, kde bude umístěno nejvýkonnější laserové zařízení svého druhu na světě, započala v ruském „jaderném“ městě Sarov v Nižněnovgorodské oblasti. Agentuře TASS to řekl zástupce ředitele Ústavu laserové fyziky Ruského federálního jaderného střediska, Sergej Beljakov: „Konstruujeme zařízení už tři roky, v letošním roce jsme zahájili stavbu budovy, kam bude umístěno.“ Samotné laserové zařízení, které je vyvíjeno v technologickém parku Sarov, má být spuštěno v roce 2020.

lazer-sarov
Ilustrační obrázek laserového zařízení. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

 

Podobná laserová zařízení jsou podle slov Beljakova již v USA (spuštěno v roce 2009) a ve Francii (ve výstavbě), ale ruské bude nejvýkonnější. „Jsme sice lehce opožděni ve srovnání s Američany či Francouzi, ale využíváme jejich zkušeností a učíme se z jejich chyb,“ informoval Beljakov, „laserové zařízení je potřebné k získání alternativního ekologicky bezpečného zdroje energie. Elektrárna, která bude pracovat na základě termojaderné fúze, neprodukuje narozdíl od jaderných elektráren jaderný odpad, palivem je deuterium (izotop vodíku), kterého je v přírodě velmi mnoho – získává se z vody.“

Již dříve hlavní konstruktér laserových systémů Ruského federálního jaderného střediska, Sergej Garanin, informoval, že zařízení bude mít 192 laserových kanálů, bude zaujímat rozlohu „o rozměru přibližně dvou fotbalových hřišť a v nejvyšším místě bude dosahovat rozměrů desetipodlažního domu“. Ve srovnání se svými západními analogy bude mít v impulzu nejvyšší energii – přes dva megajouly. (V USA i Francii to je 1,8 MJ.)

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..