Sérii havarijních cvičení uskutečňovaných letos v jaderné elektrárně Temelín zahájila fiktivní ekologická havárie. Mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták oznámil, že řešení mimořádných událostí se bude v Temelíně letos trénovat devětkrát. Tajné havarijní cvičení se uskuteční vůbec poprvé, začátkem června pak bude armáda provádět cvičení protivzdušné obrany. Navýšit počet cvičení se ČEZ rozhodl po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, která se stala v roce 2011.

temelin-opatreni-cb0711_denik-605
Cvičení v JETE – ilustrační foto (zdroj: denik.cz)

 

„Letos budou nejvýznamnější dvě velká součinnostní cvičení. Začátkem června bude Temelín chránit armáda před vzdušným útokem. Na podzim pak proběhne velké cvičení, do kterého se zapojí i ostatní složky Integrovaného záchranného systému kraje a krizového řízení ČR,“ řekla ČTK Iva Kubáňová, která v ČEZu působí jako ředitelka bezpečnosti elektráren.

V rámci dnešního cvičení fiktivně unikla do životního prostředí nebezpečná chemikálie. Dle scénáře se tyto nebezpečné látky dostaly na silnici, chodník a přilehlý trávník. O několik minut později přijel na místo ekolog, který poté povolal hasiče. Cvičení trvalo celkem tři hodiny, zapojilo se do něj čtyři desítky lidí a přistavena byla i těžká technika. Cvičení se týkalo pouze specializovaných skupin, proto se nijak nedotklo obyvatel žijících v okolí elektrárny.

Po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči bylo v elektrárně zavedeno mnoho opatření v havarijní připravenosti, jedním z nich bylo navýšení počtu cvičení na dvojnásobný počet. Zvládnutí mimořádných situací se tak v Temelíně trénuje minimálně 8 krát ročně. Cvičení jsou zaměřena na všechna možná rizika, vedle radiačních a technologických událostí jsou to například i traumatologické nebo ekologické události či eliminace požárů.

První elektřinu vyrobila jaderná elektrárna Temelín v prosinci roku 2000. V Česku zaujímá post nejvýkonnějšího zdroje elektrické energie. V minulém roce dosáhla její výroba hodnoty 14,95 TWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..