Dnes začala na jaderné elektrárně Dukovany druhá letošní odstávka, která má podle plánu trvat 20 dní. Při odstávce zaměstnanci elektrárny vymění jednu pětinu jaderného paliva v reaktorů a provedou údržby a plánované úpravy zařízení bloku. Výkon reaktoru začali operátoři snižovat v poledne, první ze dvou turbín bloku se zastavila v 14:32. ČTK to dnes oznámil mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

F02
Strojovna jaderné elektrárny Dukovany (zdroj: exkurze1.unas.cz)

 

„Tato dvacetidenní odstávka je v letošním roce již druhou v pořadí a patří mezi nejkratší odstávky provozu elektrárny,“ řekl mluvčí. První letošní odstávka probíhala na třetím bloku a rovněž trvala 20 dní. Do provozu se blok vrátil 19. března.

Druhý blok, na němž nyní probíhá odstávka, se podle plánu vrátí do provozu 16. dubna. Při odstávce bude mimo jiné zprovozněno i nové havarijní čerpadlo a provedeny budou zkoušky elektrických sítí dieselových generátorů, které byly do Dukovan pořízeny na základě zátěžových testů elektrárny v loňském roce. Stejně jako ostatní opatření, která byla nedávno v Dukovanech aplikovaná, i nové generátory mají přispět k odolnosti elektrárny vůči zemětřesení a extrémním vlivům počasí.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá 20 % spotřeby elektřiny v České republice. Kvůli výměně pětiny paliva a dalším údržbám je nutné každý z jejích čtyř bloků jednou ročně odstavit. Nejdelší letošní odstávka bude trvat 60 dní a proběhne na prvním bloku. Důvodem k takto dlouhé odstávce je snaha ČEZu získat pro blok další desetiletou provozní licenci. Začátek této odstávky je naplánován na 29. srpna. Poslední letošní odstávka proběhne v Dukovanech u bloku číslo čtyři. Začne 25. prosince a trvat bude celkově 37 dní.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..