Společnost Westinghouse minulý týden oznámila, že proces schvalování konstrukce reaktoru AP1000 ve Velké Británii, takzvaný GDA proces (generic design assessment), přešel do závěrečné fáze. Dokončení GDA procesu je naplánováno na leden 2017.

2013-01-09_11-59-50
Standardní podoba bloku s reaktorem typu AP1000. (Zdroj: Westinghouse)

 

Britský regulátor Office for Nuclear Regulation (ONR) a agentura pro životní prostředí Environment Agency (EA) začaly s posuzováním konstrukce reaktoru AP1000 společnosti Westinghouse v září 2007. Předběžný souhlas GDA byl vydán v roce 2011. V té době však Westinghouse požádal o pozastavení procesu, přičemž naznačil, že námitky GDA bude řešit až v případě, že reaktor AP1000 bude vybrán pro jeden z projektů jaderných elektráren ve Velké Británii.

V minulém roce společnost NuGeneration Limited (NuGen), která je joint venture mezi společnostmi Toshiba a GDF Suez s podíly 60 % a 40 %, potvrdila plán postavit tři bloky s reaktory AP1000 s celkovým výkonem 3,4 GWe v jaderné elektrárně Moorside do konce roku 2026.  První z nich by měl vstoupit do provozu ke konci roku 2024. Finální rozhodnutí o investici je očekáváno na konci roku 2018.

V srpnu 2014 Westinghouse obnovil proces GDA s cílem vyřešit 51 nedořešených otázek, které ve schvalovacím procesu vyvstaly. Tyto oblasti musí dát Westinghouse do pořádku ještě před tím, než úřady ONR a EA zváží udělení potvrzení o akceptovatelnosti konstrukce (design acceptance confirmation  – DAC) a prohlášení o přijatelnosti konstrukce (statement of design acceptability – SoDA).

V další fázi procesu GDA bude Westinghouse poskytovat podrobné technické informace k řešení zbývajících nedořešených oblastí, které vyvstaly při posuzování konstrukce. Jejich vyřešení poté umožní udělení potvrzení DAC a SoDA. Westinghouse doufá, že by tak mohl učinit do ledna 2017.

„Rozhodnutí úřadu ONR a EA posunout projekt reaktoru AP1000 do závěrečné fáze hodnocení, je velmi pozitivním pokrokem,“ řekl Jeff Benjamin senior viceprezident pro nové elektrárny a velké projekty společnosti Westinghouse. „Překonali jsme tak důležitou překážku v našem úsilí přinést Velké Británii novou generaci zdrojů výroby elektřiny, která je bezpečná, čistá a která bude spolehlivě sloužit britským potřebám,“ dodal.

„Nyní se těšíme na úspěšné dokončení GDA procesu abychom mohli pokročit s projektem jaderné elektrárny Moorside. Zde budeme moci využít našich zkušeností z osmi bloků AP1000 které jsou v současnosti ve výstavbě v Číně a USA.“

Také společnost NuGen uvítala pokrok ve schvalování reaktoru AP1000 v procesu GDA. Pokrok popsala jako důležitou zprávu nejen pro ně ale i pro celou Velkou Británii. „Projekt jaderné elektrárny Moorside na západě panství Cumbria by mohl znamenat velkou změnu pro region z hlediska pracovních míst a ekonomických benefitů. Stejně tak má projekt obrovský význam i pro budoucnost Spojeného království ve smyslu zajištění dodávek energie z nízkouhlíkových zdrojů pro budoucí generace,“ oznámil mluvčí společnosti.

Proces GDA je součástí schvalovacího procesu pro nové jaderné projekty ve Velké Británii. Umožňuje tak regulačním orgánům posoudit bezpečnost, zabezpečení a dopady na životní prostředí nových reaktorů odděleně od žádostí o výstavbu v jednotlivých lokalitách.

V prosinci 2012 se reaktor EPR společnosti Areva stal prvním, který dokončil proces GDA a který dostal potvrzení o akceptovatelnosti konstrukce (DAC) a prohlášení o přijatelnosti konstrukce (SoDA). V současné době probíhá proces GDA také na varném reaktoru typu ABWR společnosti Hitachi-GE Nuclear Energy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..