Specialisté z britské National Nuclear Laboratory  (NNL) navštívili pracoviště ÚJV Řež, a. s., kde diskutovali možnosti nové spolupráce těchto dvou významných firem. Zaměřili se na tři hlavní oblasti potenciální spolupráce: hlubinné ukládání radioaktivních odpadů, dekontaminace a výměna studentů.

REZ_02032015_11
RNDr. Václava Havlová při prezentaci v laboratoři pro difuzní experimenty v různých granitických horninách a bentonitech, které jsou uvažovány jako těsnící vrstva v hlubinném úložišti. (Zdroj: ÚJV Řež)

 

S rozsáhlou nabídkou služeb a servisu v technologických i výzkumných projektech napříč skupinou ÚJV seznámil zástupce NNL Karel Křížek, předseda představenstva ÚJV Řež, a Milan Mika, vedoucí oddělení Marketing a prodej. Páteřní projekty této společnosti představil Radek Trtílek, ředitel divize Chemie palivového cyklu a nakládání s odpady. Mezi ně patří například nakládání s radioaktivními odpady (RAO) a metody likvidace institucionálních RAO (pochází z různých institucí pracujících s radionuklidy, např. pracoviště vyrábějící radiofarmaka, provozovatelé výzkumných reaktorů a zářičů pro léčebnou diagnostiku), převozy vysoce obohaceného jaderného paliva zpět do země původu k přepracování (Ruská federace, Čína), výzkumná a inženýrská podpora pro vývoj hlubinného úložiště, radiační měření a radiochemické analýzy.

Václava Havlová, vedoucí oddělení Chemie palivového cyklu, se zaměřila na podrobné představení činností vztahujících se k hlubinnému úložišti RAO – např. hodnocení migračních vlastností materiálů, hodnocení degradace inženýrských bariér a bezpečnostním rozborům, z nichž mnohé hosté později viděli v praktickém režimu v jednotlivých laboratořích této divize. Celého jednání se účastnila i Eva Kopecká, obchodní a investiční poradkyně britské ambasády.

 

Široké pole pro spolupráci

Podle Radka Trtílka se rýsují tři oblasti možné spolupráce: příprava hlubinného ukládání RAO, dekontaminace a výměna doktorandů na krátké stáže. V první jmenované oblasti zástupce NNL zaujalo, že v ÚJV Řež nejen provádí experimenty, ale dokáží si je i sami navrhnout a navíc si navrhují a vyrábí experimentální aparaturu.

Matt Randall, vedoucí obchodní skupiny divize Environment Services NNL, uvedl, že rozsah možné spolupráce je skutečně velký, například v problematice ukládání odpadů má ÚJV Řež mnoho námětů, které musí NNL nejprve důkladně projít a vyhodnotit, které z nich pro ně budou zajímavé. Podle Luka O’Briena, obchodního manažera laboratoře Odpadní vody a životní prostředí, jsou zkušenosti ÚJV Řež v oblasti dekontaminace natolik zajímavé, že bude užitečné sem poslat specialistu, který by vyhodnotit konkrétní oblasti spolupráce v tomto oboru. O celou řadu dalších inovativních postupů se zajímal i třetí člen britského týmu, Peter Hiller, obchodní manažer divize Environmental Service NNL, který navrhl, že NNL pošle na podobnou návštěvu do ÚJV Řež také specialistu na zpracování RAO. Všichni tři zástupci NNL, kteří český ústav navštívili, jsou profesně zaměřeni na environmentální problematiku a ukládání RAO, takže mohou obsáhnout jen zlomek z činnosti tohoto ústavu.

 

Co je National Nuclear Laboratory

NNL je státní organizace a je součástí Úřadu pro energetiku a změnu klimatu, který zřídila 3. října 2008 vláda britského premiéra Gordona Browna. Dříve nesla název Nexia Solutions a dnes má zhruba 800 zaměstnanců. Svou činnost zaměřuje na nakládání s RAO, vyřazování jaderných zařízení z provozu, řešení palivového cyklu a podporu reaktorových operací. Své služby poskytuje provozovatelům jaderných zařízení a poskytovatelům jaderných technologií, přičemž projekty zahrnují celý palivový cyklus. K zákazníkům patří Nuclear Decommissioning Authority, Sellafield Ltd., Westinghouse, Health and Safety Executive, britské Ministerstvo obrany, UK Atomic Energy Authority, VT Nuclear a British Energy (provozovatel britských jaderných elektráren, dnes součást skupiny EDF Energy). NNL udržuje také rozsáhlou spolupráci s akademickou obcí, např. University of Sheffield a University of Manchester.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..