Indické Ministerstvo jaderné energetiky podepsalo 3. března dohodu s ruskou palivovou společností TVEL na dodávky palivových pelet pro indickou jadernou elektrárnu Tarapur. V průběhu tohoto roku má podle nové dohody proběhnout několik dodávek palivových tablet do indického závodu na výrobu jaderného paliva Nuclear Fuel Complex, který leží v Hajdarábádu. Pro dva tarapurské varné reaktory americké konstrukce dodává ruská palivová společnost komponenty pro výrobu jaderného paliva již od roku 2000.

AES-Tarapur-Indiya.-Foto
Dva ze čtyř bloků indické jaderné elektrárny Tarapur. Jde o bloky s reaktory odvozenými od typu CANDU. (Zdroj: miraes.ru)

 

Palivové tablety vyrobí závod Elemaš ležící v ruském Elektrostalu, který patří k největším závodům na výrobu jaderného paliva společnosti TVEL a zajišťuje většinu výroby paliva pro reaktory typu VVER. V Tarapurské JE stojí dva varné reaktory, které v 60. letech dodala americká společnost General Electric, a dva těžkovodní tlakovodní reaktory (PHWR), které jsou odvozeny od kanadských reaktorů typu CANDU.

Společnost TVEL v rámci existující spolupráce s indickým Ministerstvem jaderné energetiky  dodává jaderné palivo i pro první a druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam s dvěma reaktory typu VVER-1000. Tato smlouva byla podepsána na dobu trvání provozu těchto bloků. Společnost TVEL je dodavatelem pelet také pro indické reaktory typu PHWR v Rádžasthánské jaderné elektrárně, kam dodává pelety s přírodním stupněm obohacení.

Do konce roku 2014 dosáhla celková hodnota smluv TVELu se zahraničními firmami částky 3 miliardy dolarů (přibližně 74 miliard korun). V loňském roce byly společností TVEL uzavřeny dohody na dodávku paliva do jaderných elektráren v Maďarsku, Slovensku a Finsku a do výzkumných reaktorů v Holandsku, České republice a v Uzbekistánu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..