Modernizace turbíny druhého bloku jaderné elektrárny Temelín přinese o 2 % vyšší výkon při zachování stejné spotřeby paliva. Úpravy budou trvat od poloviny dubna do poloviny června tohoto roku. Stejnou úpravu má již za sebou turbína prvního bloku, jejíž modernizaci energetici provedli v polovině loňského roku. ČTK to oznámil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

A010503_HAS_TELEM_V
Nízkotlaká část turbíny jaderné elektrárny Temelín (zdroj: idnes.cz)

 

Kromě modernizace turbíny, posilování bezpečností a dvou plánovaných odstávek na výměnu paliva čeká letos energetiky v JETE ještě osm havarijních cvičení, mezinárodní prověrka Sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO), pravidelný ekologický audit a kontrola bezpečnosti práce. Denní přítomnost inspektorů SÚJB a namátkové kontroly, jsou součástí běžného života v elektrárně.

„Standardem každého roku jsou odstávky, klíčová pro nás letos bude odstávka na druhém bloku, kdy dokončíme výměnu nízkotlakých částí turbíny, tak jako loni na prvním bloku. S tím souvisí i zvýšení výkonu druhého bloku o 20 megawatt,“ upřesnil ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Na konci roku zavítá na elektrárnu další z misí WANO, reagující na zkušenosti po havárii ve Fukušimě. Bude proto rozšířená a nově definovaná, oproti předchozím se zaměří na mnohem více oblastí. „Bude se zabývat i projektem využití vnitřní i vnější zpětné vazby a bude klást větší důrazy na soft oblasti směrem k personálu a způsobu řízení,“ uvedl ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Z osmi plánovaných cvičení budou dvě většího rozsahu. První z nich se odehraje v červnu a bude zaměřeno na fyzickou ochranu. V září se chystá cvičení s názvem Zóna 2015. To se bude odehrávat ve spolupráci s Jihočeským krajem a jednotkami integrovaného záchranného systému.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..