Společnosti Kansai Electric Power Company a Japan Atomic Power Company (JAPC) se rozhodly, že raději než žádat o povolení k obnovení činnosti, trvale vyřadí z provozu tři jaderné bloky, které jsou odstaveny od nehody v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011.

tsuruga_npp
Jaderná elektrárna Curuga – v levé části snímku je blok s varným reaktorem, v pravé části se nachází osmiúhelníková budova s tlakovodním reaktorem. (Zdroj: Soramori.net)

 

Společnost Kansai Electric oficiálně oznámila trvalé vyřazení z provozu prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Mihama, společnost JAPC trvale odstaví první blok jaderné elektrárny Curuga (angl. Tsuruga). Obě společnosti uvedly, že přehodnotily práce potřebné ke splnění požadavků japonského regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) z července 2013.

První blok JE Curuga s varným reaktorem o výkonu 341 MWe je jedním z  nejstarších japonských jaderných bloků. Do provozu vstoupil již v roce 1970. Nezávislé studie provedené v roce 2014 dokazují, že geologické zlomy, na nichž elektrárna leží, jsou neaktivní. Přestože společnost JAPC připouští, že je technicky možné elektrárnu upravit tak, aby vyhovovala standardům, velikost projektu a míra kapitálových investic donutila firmu k rozhodnutí o trvalém vyřazení bloku z provozu.

Rozhodnutí společnosti však neovlivňuje druhý blok této elektrárny s tlakovodním reaktorem o výkonu 1160 MWe, jehož činnost začala v roce 1987. Ani u něj však zatím společnost nezažádala o povolení k návratu do provozu.

Stejně jako první blok JE Curuga i první dva bloky JE Mihama pochází z počátku 70. let. První blok vstoupil do provozu v roce 1970, druhý o dva roky později. Třetí blok této elektrárny je v provozu od roku 1976, na něj se však rozhodnutí společnosti Kansai Electric nevztahuje.

Celá japonská flotila jaderných reaktorů byla po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011 odstavena. Dosud japonský regulátor NRA obdržel žádosti o znovuspuštění k 19 blokům, které jsou nyní pod revidovaným regulačním režimem. U těchto bloků nyní bude spuštěn přezkumný proces, aby se zajistilo, že elektrárny splňují požadovaná kritéria před tím, než jim bude povolen návrat do provozu. Tato kritéria zahrnují opatření, jako je například zajištění záložních zdrojů elektřiny, více zdrojů chladící vody, záložní dozorny a odvětrávání, které by zabránilo hromadění vodíku.

S výjimkou druhého bloku jaderné elektrárny Tokai společnosti JAPC, která je v provozu od roku 1978, nebyly předloženy žádné žádosti o návrat do provozu u japonských bloků starších 30 let. Jak dnešní prohlášení naznačuje, společnosti budou pečlivě zvažovat ekonomickou stránku provádění významných rekonstrukcí starších bloků. Pravděpodobně tak můžeme očekávat další prohlášení o trvalém vyřazení z provozu starších japonských bloků.

Dosud pouze 4 japonské bloky dostaly od regulačního úřadu NRA povolení k obnovení činnosti. Jsou jimi třetí a čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai a první dva bloky jaderné elektrárny Sendai patřící pod společnost Kyushu. K povolení obnovení činnosti bloky dostaly i předběžné povolení na provedení základních změn v konstrukci zařízení reaktoru. Tyto změny jsou nutné ke splnění regulačních požadavků. Předtím, než se reaktory budou moci vrátit do provozu, budou ještě muset dostat povolení od lokální a prefekturní vlády.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..