Ve středu 25. března na třebíčské konferenci s názvem Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas? podepsali zástupci regionu, kteří představují téměř sto tisíc občanů,  a také firmy tzv. Třebíčskou výzvu, která je určena Vládě České republiky. Třebíčskou výzvu podepsali zástupci regionu, hejtman Běhounek i prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý při podpisu Třebíčské výzvy_rev
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR, při podpisu Třebíčské výzvy. (Zdroj: Energetické Třebíčsko)

 

„Účastnící konference si jsou vědomi závažnosti situace spojené s dlouhodobým využitím lokality Jaderné elektrárny Dukovany pro energetickou výrobu. Vnímáme se znepokojením současnou situaci v české energetice a region právem vyjadřuje velké obavy, že pátý blok Jaderné elektrárny Dukovany nebude postaven včas, tedy dříve, než budou současné bloky odstavovány,“ uvedl předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

Starostové a zástupci regionů považují za hlavní příčinu problému ve zdlouhavých rozhodovacích a legislativních procesech, v absenci reálného modelu financování nové výstavby včetně hledání strategického partnera a zejména v absenci zásadního rozhodnutí Vlády ČR o výstavbě nového v Dukovanech a nastavení odpovídajících kontrolních mechanizmů. Ve výzvě je silný apel na vládu, aby co nejdříve schválila Státní energetickou koncepci a vytvořila dostatečné účinné legislativní nástroje k realizaci Národního akčního plánu jaderné energetiky.

 

Sto tisíc lidí v regionu a desítky firem žádají vládu o rozhodnutí

Zapojení českého průmyslu do přípravy a realizace nových projektů jaderných zdrojů v ČR je důležité z hlediska udržení a rozvoje zkušeností českého průmyslu, z pohledu využití domácího potenciálu a je to také možnost expanze českých firem do zahraničních projektů. K Třebíčské výzvě se přidal i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který na konferenci vystoupil: „ Z důvodů udržení pokračování výroby v lokalitě Dukovany je klíčová výstavba pátého bloku v Dukovanech.“

K výzvě se přidali přítomní poslanci a senátoři a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.  „I když tady v Třebíči přesvědčujeme přesvědčené, je dobré, že hlas z regionu je stále silněji slyšet,“ řekl hejtman Běhounek.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek_res
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek komentuje důvody k vydání Třebíčské výzvy. (Zdroj: Energetické Třebíčsko)

 

Senátoři: Třebíčskou výzvu bereme vážně

„Je to boj o svobodu české energetiky. Je to boj o budoucnost. Je to boj o prosperitu regionu. To vše je v Třebíčské výzvě. Jsem rád, že vznikla a beru ji vážně,“ vyjádřil předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

K Třebíčské výzvě se připojil také senátor František Bradáč, který je místopředsedou senátního podvýboru pro dopravu a energetiku: „V případě rychlého neřešení přípravy a výstavby 5. bloku v Dukovanech a po postupném odstavení stávajících čtyř bloků by v budoucnosti ČR mohla přijít o jednu ze dvou stávajících jaderných lokalit. Vláda ČR nemůže brát na lehkou váhu hlasy ze zdejšího širokého regionu.“

 

Text Třebíčské výzvy

Účastnící konference Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas, pořádané dne 25.3. 2015 v Třebíči, si jsou vědomi závažnosti situace spojené s dlouhodobým využitím lokality JE Dukovany pro energetickou výrobu. Vnímají se znepokojením současnou situaci v české energetice a vyjadřují velké obavy, že pátý blok Jaderné elektrárny Dukovany nebude postaven včas. Tedy dříve, než budou současné bloky odstavovány.

Účastníci konference zároveň důrazně upozorňují na zásadní riziko negativních dopadů takového stavu  na energetickou bezpečnost ČR a na sociální situaci v regionu, na zásadní riziko ztráty jaderných znalostí a dovedností a na nebezpečí  budoucích vysokých cen elektrické energie.

Příčinu tohoto stavu spatřují účastníci konference ve zdlouhavých rozhodovacích a legislativních procesech, v absenci reálného modelu financování nové výstavby včetně hledání strategického partnera a zejména v absenci zásadního rozhodnutí Vlády ČR o výstavbě nového bloku respektive bloků v Dukovanech a nastavení odpovídajících kontrolních mechanizmů.

Účastníci konference proto podrobně sledují situaci v přípravě a schvalování Aktualizované státní energetické koncepce (ASEK) a Národního akčního plánu jaderné energetiky (NAP JE) připravovaných Vládou  ČR a jsou znepokojeni průtahy při jejich tvorbě, schvalování a realizaci.

Účastnící konference – zástupci samospráv, hospodářské sféry a dalších subjektů za účelem vyjádření obav a eliminace existujících rizik vyhlašují Třebíčskou výzvu:

Vyzýváme Vládu ČR:  Schvalte co nejrychleji ASEK a NAP JE a zahajte jejich realizaci.

Vyzýváme Parlament ČR: Vytvořte dostatečně účinné legislativní nástroje k realizaci NAP JE a tím k naplnění ASEK v oblasti jaderné energetiky.

Vyzýváme Parlament ČR k přijetí kontrolních opatření pro kontrolu realizace NAP JE.

Účastníci konference vyjadřují ve vzájemné shodě připravenost a ochotu přispět podle svých možností k řešení problémů souvisejících s výstavbou pátého bloku EDU a k dalšímu rozvoji dotčeného regionu.

Účastníci konference žádají premiéra ČR, aby informoval signatáře Třebíčské výzvy o postoji Vlády ČR k jejímu naplňování a informoval o tom na konferenci připravované na listopad 2015, nejpozději však do konce roku 2015.

Účastníci konference žádají předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu  PČR, aby informovali signatáře Třebíčské výzvy o postoji Parlamentu  a jejím naplňování na konferenci Třebíčské výzvy připravované na listopad 2015, nejpozději však do konce roku 2015.

V Třebíči 25.3. 2015

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..