Výstavba třetího a čtvrtého bloku JE Kudankulam na jihu Indie bude zahájena na jaře roku 2016. Informoval o tom ředitel elektrárny, R. S. Sundar.

TSS_3609_resized
Dva jaderné bloky elektrárny Kudankulam brzy budou bratry – zahájení výstavby proběhne na jaře příštího roku a spuštění je plánováno na roky 2022 a 2023. (Zdroj: Rosatom)

 

„Práce na vybudování třetího a čtvrtého bloku elektrárny Kudankulam by měly podle plánu započít v dubnu až květnu roku 2016 vedle již postaveného prvního a druhého bloku,“ řekl Sundar, „po dokončení těchto prací přejdeme k vybudování pátého a šestého bloku, pro něž bylo předem vyhrazeno místo při vydělení tohoto staveniště pod rusko-indický projekt.“

Odborník, který pracuje na stavbě Kudankulam již od jejích prvních etap, také připomněl, že první blok na 1000 MWe byl v prosinci loňského roku uveden do ročního zkušebního provozu, který poběží do konce letošního roku, a úspěšně zahájil svoji komerční činnost.

Na druhém bloku byly započaty tepelné testy parogenerátoru – jedna z klíčových etap předcházejících spuštění bloku. Podle propočtů stavitelů začne blok pracovat na plný výkon 1000 MWe už toto léto.

„Naše jaderná elektrárna, vybudovaná za technologického přispění Ruska, se stala nádherným příkladem toho, jak moderní technologie umožňují získávat čistou a bezpečnou energii bez znečištění životního prostředí a rizika pro život lidí,“ řekl zástupce hlavního inženýra Kudankulamu, Arun Kaliradž, „přitom v Indii to je zatím jediná elektrárna vyrábějící jen s jedním blokem 1000 MWe. Počítáme, že se již za půl roku se spuštěním druhého bloku a zvýšením jeho výkonu na plánovanou úroveň výroba energie zdvojnásobí.“

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..