Z prohlášení slovenského ministra hospodářství Pavola Pavlise vyplývá, že slovenská vláda vyčká s projevením zájmu o navýšení svého podílu na akciích slovenského výrobce elektřiny Slovenské elektráne (SE), na vyhodnocení nabídek ostatních zájemců. Ti by měli své nabídky předložit současnému většinovému akcionáři firmy, italskému Enelu, v dubnu.

 

„Počkáme si na první výsledky nabídek, které dostane společnost Enel. Už v minulosti jsem prohlásil, že bych byl pro to, aby stát posílil své postavení (v SE),“ odpověděl dnes na dotaz novinářům ministr Pavlis. Zároveň potvrdil, že coby 34procentní akcionář SE nemá slovenský stát na zbylé akcie předkupní právo.

Italská firma Enel chce prodat svůj 66% podíl v SE kvůli snížení své zadluženosti. Již dříve svůj zájem na odkoupení akcii SE od Enelu vyjádřila česká společnost ČEZ, stejně tak i konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group. Dle dřívějších informací mají o nákup akcii SE zájem ještě český Energetický a průmyslový holding (EPH) a finská společnost Fortum.

Dříve v tomto týdnu agentura Reuters napsala, že akcie Enelu v SE mají hodnotu více než 3 miliardy eur (vice než 82 miliard korun). Závazné nabídky prý Enel očekává v dubnu. Podle odborníku však prodej podílu Enelu v SE komplikuje rozestavěná jaderná elektrárna Mochovce, jejíž výstavba se neustále prodlužuje a prodražuje.

S loňskou produkcí 22,105 TWh elektrické energie je společnost SE největším výrobcem elektřiny na Slovensku. Loňska produkce elektřiny v SE zaznamenala meziroční pokles o 3,2 procenta.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..