Plzeňská firma Škoda JS dostala kontrakt v hodnotě 1 miliardy korun na modernizaci bezpečnostních systémů v jediné maďarské jaderné elektrárně Pakš. Na přelomu 70. a 80. let se stala Škoda JS výrobcem všech čtyřech reaktorů v této elektrárny, přičemž také zajišťovala jejich montáž přímo na staveništi. Tento fakt byl také jedním z důvodů, proč Budapešť udělila tento kontrakt právě Škodě JS. ČTK to dnes oznámil Jan Stolár, mluvčí společnosti.

skoda_js
Logo plzeňské Škodovky (zdroj: www.sigmagroup.cz )

 

Škoda JS, která je od roku 2004 členem ruské skupiny OMZ, nejprve dodá mezi lety 2015 a 2019 veškeré projekty a řešení, poté systémy řízení pohonu a výkonu. „K rozhodnutí o modernizaci vedla potřeba zajistit přechod ze zastaralého analogového systému původního ruského dodavatele z 80. let minulého století na moderní digitální,“ řekl Stolár.

Nyní plzeňská společnost dokončuje modernizaci bezpečnostních systémů na všech čtyřech blocích české jaderné elektrárny Dukovany. Hlavním cílem modernizace je další zvýšení bezpečnosti, které je jedním z hlavních předpokladů prodloužení životnosti elektrárny, uvedl Stolár.

Společně se Škodou JS se budou na modernizaci bezpečnostních systému v Maďarsku podílet i další české firmy, mezi nimi například i ZAT Příbram. Celkových podíl českých zakázek na tomto projektu bude 80 %, zbylých 20 % zajistí Maďaři.

Jadernou elektrárnu Pakš vlastní společnost MVM, která je obdobou českého ČEZu. Stoprocentním vlastníkem společnosti MVM je maďarský stát. Jaderná elektrárna Pakš byla uvedena do provozu v letech 1982 až 1987. Obsahuje čtyři reaktory typu VVER-440 podobné těm v Dukovanech, které představují 40 % z celkové výroby elektřiny v zemi.

Škoda JS zaměstnává zhruba 1000 zaměstnanců a v minulosti se mimo jiné i ucházela, předtím než byl tendr zrušen, o dostavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín. V Loňském roce plánovala tržby ve výši 3,4 miliardy korun, stejně jako v roce předchozím. Loňský čistý zisk se pohyboval těsně pod 100 milióny korun. Letošní zisk i tržby se očekávají výrazně vyšší díky řadě rozjednaných velkých zakázek.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..