Státem vlastněné výzkumné a vývojové společnosti z Argentiny a Saudské Arábie založily podnik se společnou majetkovou účastí, Invania, jehož úkolem bude vyvinout jadernou technologii pro saúdskoarabský jaderný program.

INVAP-SAUDI
Argentinský ministr plánování, Julio de Vido, přijímá návštěvu ze Saúdské Arábie. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Založení společného podniku mezi firmami Taqnia ze Saudské Arábie a Invap z Argentiny oznámily argentinské ministerstvo federálního plánování a Invap během návštěvy saúdskoarabského konzultačního shromáždění Shura Council.

Invania byla založena podle smlouvy o jaderné spolupráci, kterou tyto dvě země podepsaly v roce 2011. Podle Invapu je cílem společného podniku zužitkovat argentinské zkušenosti a dovednosti s jadernou energií tak, aby Saúdské Arábii napomohly implementovat její vlastní jaderný program.

Argentina má za sebou dlouhou historii výzkumu a vývoje jaderných technologií. Její komise pro atomovou energii, Comisión Nacional de Energia Atómica (CNEA), byla založena v roce 1950. K dnešnímu dni země vytváří zhruba jednu desetinu své elektřiny pomocí tří tlakovodních těžkovodních reaktorů, přičemž jsou plánovány další. Prototyp 27MWe modulárního reaktoru podle argentinského designu, CAREM, je ve výstavbě. Země má svůj vlastní potenciál pro těžbu a zpracování uranu, obohacování a výrobu paliva a pro produkci těžké vody. Také produkuje medicínské radioizotopy, včetně molybdenu-99 a kobaltu-60.

Saúdská Arábie se poohlíží po jaderné energii, aby se jí podařilo uspokojit rostoucí poptávku jak po elektřině, tak po odsolování, přičemž má v plánu během následujících 20 let vybudovat celých 16 reaktorů. Menší reaktory, jako je CAREM, by měly být využity pro odsolování. Země podepsala smlouvy o jaderné spolupráci s Francií, Jižní Koreou a Čínou, stejně jako s Argentinou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..