Ruský výrobce jaderného paliva TVEL plánuje exportovat první várku jaderného paliva se sekundárními zdroji neutronů do Temelína v dubnu letošního roku.

08_temelin_resized
Netradiční pohled na jadernou elektrárnu Temelín. (Zdroj: CEZ.cz)

Základem temelínské jaderné elektrárny jsou dva reaktory ruské konstrukce typu VVER-1000 jenž jsou v provozu od roku 2000 respektive 2003. Další čtyři starší reaktory typu VVER-440 fungují v Dukovanské elektrárně od poloviny osmdesátých let. Původní plány výstavby dalších dvou bloků v Temelíně byly pozastaveny českou vládou v roce 1990. Nové výběrové řízení pro nové bloky se rozeběhlo v říjnu 2009 a poté bylo zrušeno v dubnu 2014.

TVEL dodává palivové články pro Temelín od roku 2009 poté, co vyhrál výběrové řízení v roce 2006. Kontrakt na dodávku sekundárních zdrojů neutronů byl podepsán minulý rok. Krom Temelína dodává TVEL palivo i pro všechny čtyři bloky typu VVER-440 jaderné elektrárny Dukovany.

Česká společnost ČEZ v říjnu 2009 oznámila, že temelínské bloky přejdou na jaderné palivo od společnosti TVEL okamžitě, namísto postupné výměny jak bylo původně plánováno. ČEZ dříve nakupoval palivo od společnosti Westinghouse, se kterým byl původně uzavřen kontrakt na dodávku paliva pro oba temelínské bloky VVER-1000. V květnu 2006 ČEZ kontrakt na dodávku palivo pro temelínské bloky udělil společnosti TVEL.

Sekundární zdroje neutronů se používají ke kontrolovanému spouštění reaktoru po jeho odstavení. Tyto zdroje jsou z počátku inertní, radioaktivními a tedy i zdroji neutronů se stávají až po neutronovém zaktivování v reaktoru. V důsledku toho bývají sekundární zdroje neutronů méně nákladné než primární zdroje neutronů.

ČEZ zvažoval dočasného využívání paliv od obou výrobců v jaderné elektrárně Temelín současně, avšak tato možnost by byla mnohem více komplikovaná než možnost jednoduše přestat využívat palivo od Westinghouse, která je z většiny vlastněna japonskou společností Toshiba.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Už se nám kolečka nesypají - Hlavní (jsme zpet 3) 1
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..