Jordánsko podepsalo s Ruskem kontrakt na výstavbu první jordánské jaderné elektrárny v hodnotě deseti miliard dolarů (v přepočtu asi 250 miliard korun). Elektrárna by měla mít výkon 2000 MWe. Uvedla agentura Reuters.

index
Logo společnosti Rosatom (zdroj: rosatom.ru)

 

Dle dohody postaví ruská státní společnost Rosatom elektrárnu se dvěma bloky VVER-1000, každý o výkonu 1000 MWe. Elektrárna má stát na severu země. Jordánsko doufá, že se podaří elektrárnu uvést do provozu do roku 2022. Rusko se má podílet i na financování elektrárny, přičemž uhradí 49% nákladů, zbylých 51 % pokryje jordánská vláda.

Protože Jordánsko nemá žádné vlastní zdroje elektřiny, pokrývá svoji spotřebu téměř z 98 % z importu. Vládní dotace cen elektřiny stojí nemalé peníze. Navíc kvůli rostoucí populaci a rozvoji průmyslu má jordánská vláda problémy uspokojit poptávky po elektřině. Poptávka po elektřině zde meziročně stoupla o 7 %.

Rusko by rádo proniklo se svým jaderným know how a jadernými technologiemi na nové lukrativní trhy zvláště v době, kdy má finanční problémy kvůli západoevropským sankcím uvaleným na Moskvu kvůli krizi na Ukrajině. Minulý měsíc navštívil ruský prezident Vladimir Putin Egypt. Při příležitosti této návštěvy podepsalo Rusko s Egyptem předběžnou dohodu o výstavbě první jaderné elektrárny v Egyptě. Další dohodu o výstavbě dvou jaderných bloků podepsal Rosatom v Maďarsku a doufá, že další reaktory postaví i v Íránu.

Přibližně 300 až 350 miliard dolarů umožňuje Rosatomu jeho investiční program utratit na výstavbách jaderných elektráren v Rusku i mimo něj. Tyto peníze pocházejí přímo z ruského státního rozpočtu. Zájem o výstavbu nových jaderných elektráren snížila v roce 2011 nehoda v japonské jaderné elektrárně Fukušima, která zvedla vlnu obav z bezpečnosti těchto zdrojů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..