Jordánsko podepsalo s Ruskem kontrakt na výstavbu první jordánské jaderné elektrárny v hodnotě deseti miliard dolarů (v přepočtu asi 250 miliard korun). Elektrárna by měla mít výkon 2000 MWe. Uvedla agentura Reuters.

Dle dohody postaví ruská státní společnost Rosatom elektrárnu se dvěma bloky VVER-1000, každý o výkonu 1000 MWe. Elektrárna má stát na severu země. Jordánsko doufá, že se podaří elektrárnu uvést do provozu do roku 2022. Rusko se má podílet i na financování elektrárny, přičemž uhradí 49% nákladů, zbylých 51 % pokryje jordánská vláda.
Protože Jordánsko nemá žádné vlastní zdroje elektřiny, pokrývá svoji spotřebu téměř z 98 % z importu. Vládní dotace cen elektřiny stojí nemalé peníze. Navíc kvůli rostoucí populaci a rozvoji průmyslu má jordánská vláda problémy uspokojit poptávky po elektřině. Poptávka po elektřině zde meziročně stoupla o 7 %.
Rusko by rádo proniklo se svým jaderným know how a jadernými technologiemi na nové lukrativní trhy zvláště v době, kdy má finanční problémy kvůli západoevropským sankcím uvaleným na Moskvu kvůli krizi na Ukrajině. Minulý měsíc navštívil ruský prezident Vladimir Putin Egypt. Při příležitosti této návštěvy podepsalo Rusko s Egyptem předběžnou dohodu o výstavbě první jaderné elektrárny v Egyptě. Další dohodu o výstavbě dvou jaderných bloků podepsal Rosatom v Maďarsku a doufá, že další reaktory postaví i v Íránu.
Přibližně 300 až 350 miliard dolarů umožňuje Rosatomu jeho investiční program utratit na výstavbách jaderných elektráren v Rusku i mimo něj. Tyto peníze pocházejí přímo z ruského státního rozpočtu. Zájem o výstavbu nových jaderných elektráren snížila v roce 2011 nehoda v japonské jaderné elektrárně Fukušima, která zvedla vlnu obav z bezpečnosti těchto zdrojů.
Zdroj: ČTK