Rusatom Overseas má za cíl prodávat na zahraničních trzích odsolovací zařízení kombinovaná s jadernou elektrárnou velkého výkonu.

IMG_0043_11022010_resized
První blok jaderné elektrárny Búšehr. U původních dvou bloků, které v 70. letech min. stol. rozestavěla německá společnost Kraftwerk Union (KWU, dnes Siemens), bylo také počítáno s odsolovací stanicí, ale při dokončování ruskou společností Atomstrojexport byl projekt zúžen na jeden blok bez odsolovací stanice. I tak ale jde o unikátní stavbu, neboť projekt bloku s reaktorem VVER-1000 byl upraven, aby mohla být použita původní zařízení a původní budovy. Nové bloky budou postaveny již podle standardizovaného projektu včetně odsolovacích stanic. (Zdroj: Rosatom)

 

Džomart Alijev, ředitel společnosti Rusatom Overseas, oznámil novou nabídku pro zahraniční trhy, která by měla mít velký potenciál. Jeho prohlášení navazuje na smlouvu mezi Egyptem a Ruskem uzavřenou 10. února, jejímž cílem je postavit jaderné zařízení vyrábějící elektřinu a odsolující mořskou vodu.

Egypt zvažoval výstavbu dvou jaderných bloků v El Dabaa, která má být financována dodavatelem technologie. V této lokalitě je uvažováno až osm bloků velkého výkonu. Rosatom egyptskému Ministerstvu energetiky nabízí dva tlakovodní reaktory podle projektu AES-2006, každý o instalovaném výkonu 1200 MWe, které se mají stát základem kombinovaného zařízení.

Rosatom uvedl, že se zaměřuje na odsolovací techniku známou pod zkratkou MED (z angl. multiple-effect distillation), která je založena na odpařování a kondenzaci vody, tedy jevech každodenně probíhajících v přírodě. Voda je ohřívána horkou párou, kterou může dodávat například jaderný reaktor. „Techniky destilace MED vyžadují značné množství energie, a stabilní provoz odsolovacích zařízení je přímo závislý na zabezpečení stálé dodávky energie,“ uvedla společnost Rosatom.

Pro hrubou představu uvedeme, že odsolovací stanice mohou vyprodukovat 170 000 metrů krychlových pitné vody denně při spotřebě 850 MWh elektřiny denně.  Takto by byla využita pouhá 2 % výstupu z 2400MWe jaderné elektrárny, přičemž pro potenciální elektrárnu v El Dabaa se plánuje také kogenerace za využití odpadního tepla.

O kombinaci jaderné elektrárny a odsolovací stanice uvažují i další země. Například v plánech na rozšíření íránské jaderné elektrárny Búšehr je zvažováno přidružit k dvěma novým blokům odsolovací stanice. Opět by mělo jít o spojení ruských jaderných a odsolovacích technologií. A smlouva mezi Argentinou a Ruskem také zahrnuje odsolování v kombinaci s jaderným reaktorem.

Rusatom Overseas popisuje možnost společné výroby elektřiny a odsolování jako nový produkt ruského jaderného průmyslu. Alijev řekl: „Klademe velký důraz na rozšiřování rozsahu našich produktů, včetně odsolovacích zařízení integrovaných s malými modulárními reaktorovými elektrárnami a plovoucími jadernými elektrárnami.“

V portfoliu ruského průmyslu ale nejde o nic nového. Dlouhodobé zkušenosti získal během 26 let provozu rychlého reaktoru BN-350 v kazašském městě Aktau (dříve Ševčenko), který kromě výroby elektřiny odsoloval vodu pomocí technologie reverzní osmózy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Země s vysokým solárním potenciálem by spíše měly využívat k odsolování mořské vody solárních koncentrátorů, jejichž provoz bude rozhodně efektivnější nežli provoz jaderného zařízení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..