Včera vydal britský deník Financial Times zprávu o tom, že Evropská komise zablokovala dohodu Maďarska s Ruskem o výstavbě dvou nových jaderných bloků v jaderné elektrárně Pakš. Maďarská vláda dnes vydala prohlášení uvádějící informace na pravou míru.

0017 copy
Čtyři současné bloky s reaktory VVER-440 v maďarské jaderné elektrárně Pakš byly dokončeny v letech 1983 až 1987. Mají za sebou již jednání o dlouhodobém provozu, celková doba provozu byla prozatím stanovena na 50 let. (Zdroj: Paksnuclearpowerplant.com)

 

V původní zprávy se píše, že dohoda, která má zvýšit napětí mezi Kremlem a Bruselem, byla zablokována ze strany EURATOMu. Uvádíme překlad části zprávy vztahující se k údajnému zablokování projektu:

„Po několik týdnů bylo vzneseno mnoho argumentů týkajících se dohod o technické stránce projektu, financování a dodávkách jaderného paliva, které byly uzavřeny se společnostmi patřícími do koncernu Rosatom. Veškeré smlouvy o dodávkách jaderného paliva do členských zemí Evropské unie musí být schváleny společenstvím EURATOM, které předepisuje finanční a technologické požadavky na dodavatele.

Společenství EURATOM nakonec zamítlo maďarské plány na dovoz jaderného paliva výhradně z Ruska. Maďarsko se posléze proti tomuto rozhodnutí odvolalo, ale podle tří lidí blízkých těmto jednáním se Evropská komise rozhodla zastat rozhodnutí EURATOMu.

Rozhodnutí, jehož podrobnosti jsou drženy v tajnosti, bylo oznámeno během setkání všech 28 komisařů EU, které se odehrálo minulý týden v Bruselu. Setkání se zúčastnil i maďarský komisař Tibor Navracsics.

Výsledkem je zablokování celého projektu rozšíření jaderné elektrárny Pakš. Pro jeho oživení bude muset Maďarsko vyjednat novou dohodu o dodávkách jaderného paliva nebo podniknout právní kroky proti rozhodnutí Evropské komise.

Rozhodnutí znamená čáru přes rozpočet pro tento projekt, na němž maďarský premiér Viktor Orbán založil strategii na vybudování užších vztahů s Ruskem.

‚Pokud nyní Rusové odmítnou přepracovat původní smlouvy, bude to znamenat konec tohoto projektu,‘ uvedl Javor Bedenek, maďarský člen Strany zelených v Evropském parlamentu. ‚Zpráva jasně ukazuje, že kontrakt na dodávky paliva není v souladu s evropskou legislativou.‘ “

 

Maďarská vláda vydala následující prohlášení:

„Podle energetické strategie vlády Maďarské republiky a její snahy o zvýšení energetické bezpečnosti této země, o snížení emisí skleníkových plynů a o zřízení ekonomicky přijatelných zdrojů energie uzavřela v roce 2014 maďarská vláda mezivládní dohody o udržení výroby elektrické energie v jaderné elektrárně Pakš. Udržení výroby v této lokalitě také Maďarsku pomůže snížit závislost na dovozu plynu.

Tyto mezivládní dohody byly prezentovány odpovídajícím úřadům Evropské unie, které po řádném a pečlivém přezkoumání poskytnutých materiálů nepředložily žádné námitky.

Následně oprávněné maďarské organizace uzavřely 9. prosince 2014 tři realizační dohody s ruskými organizacemi, které jsou součástí společnosti Rosatom. Před podpisem dohod byla odpovídajícím způsobem informována Evropská komise.

Dále v souladu se smlouvou o založení společenství EURATOM posoudil jednu z realizačních dohod úřad Evropské unie EURATOM Supply Agency a navrhl několik úprav této dohody týkající se dodávek jaderného paliva. Probíhající jednání reagující na tyto návrhy však nijak neblokují projekt a nemají žádný vliv na platnost a vynutitelnost dohody EPC (engineering, procurement, construction), která vstoupila v platnost 1. ledna 2015.

Naše očekávání jsou taková, že po intenzivních jednáních bude dohoda o dodávkách paliva uvedena během několika týdnů do konečné podoby odpovídající požadavkům EURATOMu.

Dříve zmíněná fakta jasně ukazují, že včerejší oznámení deníku Financial Times a jeho „zdrojů“ je nepravdivé a zcela zavádějící. Neboť další podrobnosti dokumentace a probíhajících jednání jsou považovány za důvěrné, nemůžeme v tuto chvíli poskytnout další informace.

Budapešť, 13. března 2015“

Zdroj: FT.com, tisková služba vlády Maďarské republiky

 

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..