Na dnešní setkání s obyvateli obce Stráž pod Ralskem na Českolipsku prezident Miloš Zeman uvedl, že souhlasí s dalším rozvojem jaderných elektráren i s využíváním zásob uranu. Stráž pod Ralskem je jednou z obcí, která byla s těžbou uranu po mnoho let úzce spjata. „Česká republika preferuje jadernou energii a já pevně doufám, že u této preference zůstane a nepodlehne takzvanému solárnímu šílenství,“ zdůraznil prezident. Podle něj je ale potřeba dbát na to, aby těžba uranu neohrozila zásoby kvalitní pitné vody.

TOP41d726_6
V současnosti jediný fungující uranový důl v ČR Dolní Rožínka (zdroj: idnes.cz)

 

Uran se v obci Stráž pod Ralskem těžil od roku 1967, poslední ruda opustila místní doly v roce 1996. Kvůli chemické těžbě zde bylo na 27 kilometrech čtverečních kontaminováno více než 370 milionů metrů krychlových podzemních vod. Další těžbu komplikuje rozsáhla zásobárna pitných vod pro severní a střední Čechy, která se v oblasti těžby nachází. Při téměř třicet let trvající těžbě se do země dostaly čtyři miliony tun chemikálií. Sanace tohoto území přijde stát na 50 miliard korun a podle odhadů potrvá do roku 2037.

Zeman na dnešní schůzi s obyvateli připomněl, že v 90. letech to byl právě on, kdo tehdy jako premiér nechal těžbu uranu v Hamru zastavit. Louhování za pomoci kyseliny sírové totiž ohrožovalo spodní vody. „Stejně jako jsou důležité zásoby uranu, hnědého uhlí a řady dalších, tak jsou důležité i zásoby kvalitní pitné vody. Tu bychom určitě neměli otravovat jedy jenom proto, abychom jiné zásoby vytěžili,“ řekl na schůzi prezident, který je zastáncem ekologicky šetrné těžby.

Přestože potenciál těžby uranu je i v obci Podještědí, s těžbou se tam zatím nepočítá. „V minulosti se vytěžilo 26 000 tun, těžitelných zbývá 70 000 až 80 000 tun,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku Diamo. Právě společnost Diamo má zmíněnou sanaci na starost.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta zastává názor, že je potřeba s těžbou uranu počkat, než budou dostupné technologie umožňující ekologicky šetrnější těžbu uranu, než jak tomu bylo v minulosti. „Také je potřeba do ceny jaderné energie započítat všechny budoucí náklady, což se v minulosti nedělalo,“ upozornil hejtman, přičemž dodal: „Myslím, že uran nám ze země nikdo nevezme, je to pojistka České republiky pro její energetickou budoucnost.“ Podle něj může trvat dalších 50 nebo 100 let, než bude možné uran z Českolipska využít. Za absolutně nerozumné by považoval ložiska uranové rudy prodávat.

V České republice je v současnosti pouze jediný fungující uranový důl. Nachází se v obci Rožná na Vysočině. I zde by však těžba měla za pár let skončit. V budoucnu se uvažuje o těžbě uranu v lokalitě Brzkov na Jihlavsku, kde se nachází ložisko s výnosností více než 3000 tun uranu. V současné situaci se zde však těžba nevyplatí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    Ve Stráži se nejednalo o loužení kyanidem (to se používá při těžbě zlata), ale kyselinou sírovou. To sice není také nic pěkného, ale je podstatně méně nebezpečné.

    Článek byl opraven. Omlouváme se za chybu a děkujeme za upozornění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..