Poprvé od roku 2011, kdy po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima čínské úřady dočasně zmrazily novou výstavbu jaderných reaktorů, vydala Čína povolení k výstavbě nových bloků v jaderné elektrárně Chung-jen-che na severovýchodě země. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na čínská média.

Hongyanhe 1 (CPI)
První blok jaderné elektrárny Chung-jen-che ještě ve výstavbě (zdroj: world nuclear news)

 

Nové bloky budou postaveny v rámci druhé etapy jaderného projektu v provincii Liao-ning. Svolení od čínského úřadu NDRC (Národní rozvojové a reformní komise) obdržela společnost China General Nuclear Power Group. Čínská státní tisková agentura Nová Čína na svém webu však uvedla, že stále ještě chybí povolení od národního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči uvalila Čína na výstavbu nových jaderných bloků moratorium a na všech jaderných zařízeních provedla inspekci. Přestože zákaz výstavby nových jaderných bloků byl zrušen již v roce 2012, se schvalováním nových jaderných projektů země nepospíchala. Peking slíbil, že bude využívat reaktory třetí generace, přičemž bude dbát na nejvyšší bezpečnostní standardy.

Jaderná energie má v současné době dvou procentní podíl na energetickém mixu země, světový průměr se pohybuje kolem 15 %, podotkla tisková agentura Nová Čína.

Po dokončení by měla jaderná elektrárna Chung-jen-che mít 6 bloků, každý o výkonu 1000 MWe. Její výstavba začala v roce 2007 a je rozdělena do dvou fází. První fáze počítá se čtyřmi bloky, z nichž jsou již dva v provozu, třetí by se k nim měl přidat ještě v tomto pololetí a čtvrtý blok se již také staví.

Nyní se Čína pokouší o potenciálně výnosný export jaderných reaktorů třetí generace vlastní konstrukce, avšak dle analytiků a jaderných expertů musí nejprve prokázat, že je dokáže sama bezpečně provozovat v domácím prostředí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..