Mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová dnes sdělila ČTK, že dohoda o případném prodeji 66% podílu na společnosti Slovenské elektrárne (SE) musí být trojstranná. To znamená, že při dohodě musí padnout shoda mezi italskou společností Enel, která je prodejcem dvoutřetinového podílu v SE, slovenskou vládou i zájemcem o koupi. Mezi zájemce se řadí i ČEZ.

Ve čtvrtek slovenský premiér Robert Fico oznámil stanovisko slovenské vlády, které je proti tomu, aby společnost Enel prodala svoje aktiva v SE před tím, než budou uvedeny do provozu dva rozestavené bloky jaderné elektrárny Mochovce. Enel však uvedl, že v prodeji bude i přesto pokračovat.

„Náš zájem o aktiva Slovenských elektráren trvá, je ale potřeba hledat strukturovaný obchodní model za účasti všech tří stran. Bez souhlasu slovenské vlády je přirozeně podobná transakce nereálná,“ řekla dnes ČTK Půlpánová. Svůj zájem o koupi podílu ve společnosti SE ČEZ oficiálně oznámil v listopadu minulého roku. Už tehdy ale upozornil, že zároveň bude požadovat detailní analýzu řešení otázek spojených právě s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce.

Třetí a čtvrtý blok se v tamní elektrárně začaly stavět v roce 1987, kvůli nedostatkům financí byla stavba později pozastavena. Obnovil ji až Enel v roce 2008. Původní plán počítal s termínem dokončení v roce 2012, respektive 2013. V říjnu minulého roku oznámil současný šéf dostavby slovenským novinářům, že s uvedením bloků do komerčního provozu se nyní počítá v letech 2016 a 2017. Současně s tím došlo k výraznému navýšení rozpočtu projektu.

Minulý týden společnost Enel oznámila, že nabídky od zájemců o podíl v SE očekává do letošního 9. května. Kromě společnosti ČEZ podle dostupných informací projevila o podíl Enelu v SE také česká společnost Energetický a průmyslový holding, kterou vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, finská společnost Fortum a konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..