Obce z okolí jaderné elektrárny Dukovany naléhají na vládu, aby schválila pokračování příprav pro rozšíření Dukovan o nový blok. Nynější bloky mají být dle plánu ČEZu v provozu ještě následujících 20 let. V případě, že nový blok nebude stát již v době, kdy budou odtaveny nynější bloky, hrozí v regionu sociální kolaps. Řekl to dnes předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš na konferenci „Umíme postavit pátý blok v Dukovanech včas?“ v Třebíči.

122normal
Předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vitězlav Jonáš (zdroj: www.energeticketrebicsko.cz)

 

V elektrárně je v součastnosti zaměstnáno kolem 1100 pracovníků, krom nich jsou však na Dukovany navázány i dodavatelské firmy. „Už teď víme, že jde zhruba o 10.000 lidí,“ uvedl Jonáš. Firmy kolem Dukovan již nyní bijí na poplach z obav, že nový blok nebude postaven včas kvůli zdlouhavému legislativnímu procesu.

Výzvu vládě i parlamentu dnes projednávali představitelé regionálních firem i zástupci okolních obcí Dukovan. Na vládu směřují s žádostí o urychlení schválení připravované aktualizace Státní energetické koncepce a Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR. Projednávání aktualizace Státní energetické koncepce však vláda loni před Vánocemi přerušila. „Poslanci by měli zkrátit legislativu, to znamená projednávání,“ řekl Jonáš.

„Máme za to, že vláda koná velmi pomalu. To, co jde jinde v Evropě v průběhu deseti let, u nás se očekává dvacetiletí,“ dodal Vladimír Měrka, starosta nedaleké Náměště nad Oslavou a předseda sdružení Energoregion 2020

Sdružení energetické Třebíčsko zastupuje obce i podnikatele z okolí Dukovan. Na konferenci dnes mimo jiné podepsalo dohody o spolupráci se dvěma sdruženími obcí v havarijním pásmu elektrárny. Prvním z nich je sdružení Ekoregion 5, které sdružuje obce do pěti kilometrů od elektrárny, druhým je sdružení Energoregion 2020. To sdružuje celkem 128 obcí z Třebíčska, Znojemska a Brněnska, které jsou od jaderné elektrárny vzdáleny do 20 kilometrů. Od užší spolupráce si podle předsedy Energetického Třebíčska slibují zvýšení tlaku na politiky. „Abychom šli společně v jednom šiku,“ dodal.

V případě že se společnosti ČEZ podaří udržet stávající bloky v provozu, jejich odstavení přijde na řadu v letech 2035 až 2037. Podle odhadů ČEZu by nový blok s výkonem 1200 MWe měl stál okolo 125 miliard korun. Všechny potřebné pozemky má již ČEZ odkoupené, po schválení Státní energetické koncepce plánuje zahájit proces EIA, tedy posouzení stavby na životní prostředí. Ředitel útvaru ČEZ pro stavbu jaderných elektráren Petr Závodský uvedl, že než bude blok stát, uběhne minimálně 20 let. Více než deset let totiž trvá celková příprava a poté je potřeba ještě dalších deset let na samotnou výstavbu. I v případě, že projekt rozšíření Dukovan bude ještě letos pokračovat, tak i tak je jeho dokončení do roku 2037 na hraně, uvedl.

Stávající dukovanské bloky byly do provozu uvedeny v letech 1985 až 1987. Celkově elektrárna pokrývá jednu pětinu tuzemské spotřeby elektrické energie. Dle původních plánů se počítalo s životností 30 let, ČEZ by rád jejich životnost prodloužil o dalších 20 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..