Výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C chce u soudu napadnout německá energetická společnost Greenpeace Energy. Výstavba elektrárny, jejíž provoz bude dotován britskou vládou, totiž zdraží koncovou cenu pro německého spotřebitele, tvrdí společnost.

ed001_oblique_aerial_view_1.70_mfinal_rgb
Vizualizace budoucích nových bloků jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

 

Provoz elektrárny, která by se měla sestávat ze dvou bloků o celkovém výkonu 3300 MWe, by měl být zahájen v roce 2023. Projekt elektrárny loni zkoumala Evropská komise. Ta se nakonec usnesla, že britská vláda může podpořit výstavbu a provoz elektrárny částkou 16 miliard liber, což je v přepočtu 606 miliard korun.

Veřejná podpora elektrárny je nepřípustná, tvrdí Greenpeace Energy, a právě kvůli tomu se obrací na soud. „Vysoce podporovaná jaderná elektřina znatelně pokřiví konkurenci v Evropě. Bude mít vliv i na cenu elektřiny na německé burze,“ napsal do tiskového prohlášení Greenpeace Energy jeden ze členů jejího vedení, Sönke Tangermann.

Podle německé společnosti se díky veřejné podpoře elektřina vyrobená v Hinkley Point C lépe prosadí na evropském trhu a tím způsobí burzovní snížení ceny elektrické energie. Kvůli tomu se zvýší doplatek německých spotřebitelů, který pokrývá rozdíl mezi burzovní a výrobní cenou energie z obnovitelných zdrojů, čímž by narostla i celková cena elektrické energie kterou Němci platí.

Greenpeace Energy je firma, která se zaměřuje na distribuci elektřiny z obnovitelných zdrojů na severu Německa. U soudu chce prosadit odvolání rozhodnutí Evropské komise, které potvrzuje, že britská podpora dostavby jaderné elektrárny je v souladu s unijním právem.

Za podporu obnovitelných zdrojů energie Němci platí 6,17 eurocentu (1,69 Kč) za každou odebranou kilowatthodinu elektrické energie. Na podpoře tzv. „zelené energie“ zaplatili Němci v minulem roce 23,6 miliardy eur (v přepočtu 648 miliard korun), letos Německo očekává obdobnou sumu. Podpora obnovitelných zdrojů ale rovněž snižuje burzovní cenu elektrické energie, neboť díky podpoře uplatní obnovitelné zdroje na trhu i elektřinu, vyrobenou s vyššími náklady.

Financování britské jaderné elektrárny Hinkley Point C by mohlo otevřít v Evropské unii cestu k výstavbě nových jaderných zdrojů. Na jejich výstavbě a provozu by se tak podílel i stát. V současnosti je riziko, že bez patřičné státní podpory se výstavba jaderné elektrárny nevyplatí. Také Česká republika uvažuje o rozšíření svých jaderných elektráren – Dukovan a Temelína.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..