Němečtí provozovatelé přenosových sítí společně s energetickými firmami s obavami sledovali, jak moc bude energetická soustava ovlivněna částečným zatměním Slunce. Nakonec si oddechli, neboť výpadek fotovoltaických zdrojů nakonec žádné velké problémy nezpůsobil, uvedla agentura DPA. Odborníci žádné riziko velkého výpadku dodávek při zatmění nepředpokládali, avšak šlo pro ně kvůli obrovskému nárůstu instalovaného výkonu fotovoltaických zdrojů v posledních letech o zcela novou situaci.

Zatmění Slunce v Německu začalo v 9:30 a během následujících 75 minut se výkon solárních zdrojů snížil z 16 000 MWe na 7500 MWe. Efekt zatmění byl o to větší kvůli jasné obloze. Přestože se energetické firmy na tuto situaci předem připravovaly, nebylo úplně jasné, co mohou očekávat, upozornil jeden z členů vedení provozovatele přenosových sítí 50Hertz Günter Scheibner.
Zatmění byl první ostrý test pro německé energetické firmy takto rozsáhlého výpadku solárních zdrojů, uvedl další z členů vedení společnosti 50Hertz Dirk Biermann. V roce 1999 kdy bylo poslední srovnatelně velké zatmění Slunce, totiž v Německu prakticky žádné solární elektrárny nebyly. Od té doby bylo do německých přenosových sítí zapojeno 39 000 MWe instalovaného výkonu ve fotovoltaice. Za jasného počasí by dnes v poledne dodávaly německé solární elektrárny do sítě 22 000 MW, což odpovídá výkonu zhruba 11 Temelínů.
„Spadl nám obrovský kámen ze srdce. Všechno fungovalo výtečně,“ řekl Biermann po skončení zatmění. Částečně výpadky pokryly přečerpávací elektrárny a některé továrny spotřebovávající velké množství energie na čas omezily výrobu. Větších regulací tedy nebylo téměř potřeba.
Kvůli zatmění Slunce si museli čtyři největší provozovatelé sítí v Německu vytvořit energetickou rezervu 3800 MW k pokrytí případných výpadků. Rezervy je dle společnosti 50Hertz přišly na 3,5 milionů eur (v přepočtu téměř 100 milionů korun).
Při dalším zatmění Slunce v roce 2022 čeká energetické sítě pravděpodobně ještě náročnější zkouška, neboť v tu dobu bude podíl obnovitelných zdrojů energie zřejmě mnohem větší, než je tomu dnes.
Zdroj: ČTK