U jaderného paliva vyrobeného společností Westinghouse, které bylo testováno na Južnoukrajinské jaderné elektrárně, se neprojevily během posledních tří palivových cyklů žádné nedostatky. Vyplývá to ze závěrů výroční inspekce šesti palivových souborů od společnosti Westinghouse. Inspekce, které se účastnili zástupci provozovatele této elektrárny a společností SE AtomRemontService a Westinghouse, probíhala mezi 15. únorem a 1. březnem. Výsledky byly ověřeny a potvrzeny ukrajinským úřadem pro jadenrý dozor.

116
Južnoukrajinská jaderná elektrárna se třemi bloky s reaktory typu VVER-1000. První dvojice byla uvedena do provozu v letech 1983 a 1985, třetí blok stihl být spuštěn v roce 1989 před tím, než se naplno projevila špatná hospodářská situace Ukrajiny. Výstavba čtvrtého bloku byla ve stejném roce přerušena kvůli nedostatku finančních prostředků a prozatím nejsou plány na její dokončení na rozdíl od Chmelnické JE, jejíž dva nové bloky mají být spuštěny v letech 2018 a 2020. (Zdroj: SUNPP.mk.ua)

 

Krátce po dokončení inspekční kontroly bylo do třetího bloku Južnoukrajinské JE zavezeno 42 nových palivových souborů dodaných společností Westinghouse v listopadu 2014.

„Na základě komplexní inspekce veškerého paliva v Južnoukrajinské JE došli experti Energoatomu a Westinghouse k závěru, že palivo od společnosti Westinghouse podle očekávání fungovalo přesně dle požadavků a nedošlo k žádným defektům,“ uvedl Yves Brachet, prezident Westinghouse pro oblast Evropa, Blízký východ a Afrika. „Tato inspekce, vedle dalších, potvrdila možnost bezpečného a efektivního použití paliva od Westinghouse v dalších jaderných elektrárnách na Ukrajině i v dalších zemích s jadernými elektrárnami ruského typu.“

Společnost Westinghouse je celosvětovým dodavatelem jaderného paliva pro tlakovodní reaktory (včetně ruských VVER), varné reaktory i pro plynem chlazené reaktory. V současnosti dodává palivo do 145 elektráren, z toho 65 evropských. Vlastní deset výrobních závodů, včetně dvou evropských: britský Springfields Fuels Limited a švédský Westinghouse Electric Sweden. Společnost Westinghouse je největším evropským dodavatelem jaderného paliva a jediným alternativním výrobcem paliva pro jaderné reaktory typu VVER, které takřka výhradně zásobuje palivem ruská společnost TVEL. V prosinci 2014 se společnosti Westinghouse a Energoatom, provozovatelm ukrajinských jaderných elektráren, dohodly na podstatném rozšíření dodávek paliva pro ukrajinské reaktory typu VVER-1000. Vyrobit jej má výrobní závod ve Švédsku.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné době jsou technologie společnosti Westinghouse základem pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě, včetně více než 50 % z těch umístěných v Evropě.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..