V pondělí v podvečerních hodinách proběhlo na jaderné elektrárně Temelín tajné cvičení. Stalo se tak poprvé za 15 let jejího provozu. Podle ředitele Bohdana Zronka zaměstnanci cvičením nebyli zaskočeni. Tajná cvičení jsou další z novinek, které po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči prověřují havarijní připravenost elektrárny. ČTK to dnes uvedl Marek Sviták, mluvčí Temelína.

temelin_cviceni_5_denik-380
IIustrační obrázek (zdroj: denik.cz)

 

„Během tajného cvičení šlo hlavně o to, jak dokážeme na neplánovanou situaci reagovat a zahájit potřebné činnosti. Termíny ostatních cvičení jsou totiž známy dopředu. V tomto směru cvičení splnilo svůj účel,“ uvedl ředitel. Do cvičení se zapojilo několik stovek zaměstnanců a Státní úřad pro jadernou bezpečnost. O cvičení kromě ředitele nikdo dopředu nevěděl.

Sirény začaly houkat kolem půl páté, v areálu elektrárny bylo v té době okolo 300 zaměstnanců. Starostové okolních obcí včetně jejich obyvatel byli poté o situaci informováni prostřednictvím místních rozhlasů. Do havarijního štábu ve stanoveném 60 minutovém limitu dorazilo 19 odborníků. Havarijní štáb poté rozhodl u ukrytí jedné třetiny zaměstnanců. Ti v krytech vyčkali necelou hodinu, následně se mohli vrátit na svá pracoviště.

V jaderné elektrárně Temelín se cvičí mimořádné situace minimálně 8 krát do roka. Cvičení pokrývají všechna možná rizika od radiačních, technologických až po eliminace požárů či ekologické havárie. „Po Fukušimě jsme počet cvičení zdvojnásobili. Tajné cvičení je další novinkou, která prověřuje naši havarijní připravenost. Vedle toho ročně probíhají desítky dílčích nácviků různých specializovaných skupin,“ řekla Iva Kubáňová, ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ.

V letošním roce se v Temelíně odehrají ještě další dvě velká součinnostní cvičení. První z nich se bude odehrávat začátkem června, kdy bude armáda chránit elektrárnu před vzdušným útokem. Druhé se odehraje na podzim. Do tohoto cvičení se zapojí i ostatní složky Integrovaného záchranného systému kraje a krizového řízení ČR.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..