Maďarsko se dohodlo se zásobovací agenturou Euroatomu. Dohoda se týká plánovaných dodávek jaderného palivo pro jadernou elektrárnu Pakš od ruského exportéra. Pozdě v noci o tom informoval vedoucí kanceláře maďarského premiéra Jánose Lázára. János Lázár v Bruselu jednal s eurokomisařem pro energetiku a ochranu klimatu Miguelem Ariasem Caňetem. Evropská komise dohodu prý brzy schválí.

Paks-Nuclear-Power_plant
JE Pakš (zdroj: www.neweuropeinvestor.com)

 

Dohoda říká, že Rusko bude dodávat do JE Pakš jaderné palivo prvních deset let, řekl premiér Lázár maďarské tiskové agentuře MTI. „Maďarsko uznalo obavy Evropské komise,“ dodal. Dohoda je podle něj přijatelná i pro Rusko. Původní smlouva uzavřená loni v lednu s Moskvou říkala, že Rusko bude dodávat pro jadernou elektrárnu Pakš jaderné palivo po dobu 20 let.

V prosinci loňského roku se Maďarsko dohodlo s ruskou státní společností Rosatom na rozšíření své jediné jaderné elektrárny nedaleko města Pakš, asi 110 kilometru od Budapešti. Kontrakt zahrnuje výstavbu dvou bloků typu VVER-1200 a jejich následnou údržbu. Kontrakt se týkal i financování výstavby, Moskva pokryje 80 % nákladů. Podle kritiků však tato dohoda ještě více zvyšuje maďarskou energetickou závislost na Rusku, nepříhodné je také to, že k ní dochází v době, kdy mezi Moskvou a EU dochází ke zhoršení vztahů kvůli krizi na Ukrajině. Přesto však dohodu letos v únoru schválil maďarský parlament.

List Financial Times nedávno uvedl, že dohoda mezi Budapeští a Moskvou o rozšíření jaderné elektrárny v Pakši byla zablokována Evropskou komisí. Společnost Rosatom však v reakci uvedla, že dohoda má od Evropské unie podporu. I Evropská komise následně oznámila, že přestože má výtky k dodávkám jaderného paliva, samotnou výstavbu neblokuje. Bližší informace neuvedla.

Se záměrem Maďarska odebírat jaderné palivo pro jadernou elektrárnu Pakš výhradně z Ruska údajně nesouhlasilo ani Evropské společenství pro atomovou energii – Euroatom. Podle prohlášení maďarského premiéra Jánose Lázára se však nyní situace vyřešila.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..