Společnost Mašinostrojitělnyj zavod (MSZ, součást palivové společnosti TVEL) vyrobila nové palivo pro jaderný ledoborec 50 let pobědy. Půjde o první výměnu paliva na tomto ledoborci, který je v provozu od roku 2007.

DSC_0041_resized
Jaderný ledoborec 50 let pobědy ve svém domovském přístavu v Mrumansku. (Foto Atominfo.cz)

 

Výměna paliva v reaktorech typu OK-900A, které slouží jako hlavní zdroj elektřiny na ruských jaderných ledoborcích určených pro provoz na volném moři, probíhá obvykle jednou za pět až šest let v závislosti na pracovním využití jednotlivých plavidel. Jednou z nejdůležitějších výhod jaderných ledoborců oproti konvenčním je velká nezávislost na zásobování v přístavech – dlouhé intervaly mezi výměnou paliva a vlastní výroba vody pomocí odsolovacích stanic napájených elektřinou vyráběnou jadernými reaktory. Doba strávená na moři je tak omezena jen zásobami pro posádku a v minulosti dosáhla i jednoho roku.

Stavba ledoborce 50 let pobědy byla zahájena v roce 1989 v loděnicích společnosti Baltický závod. O rok později byla ale přerušena kvůli nedostatku finančních prostředků. Pokračovala od roku 2003, takže v roce 2007 mohl být nový ledoborec předán zákazníkovi. Od té doby prolamuje v ledu plavební kanály obchodním lodím, doprovází je, zásobuje polární výzkumné stanice a vozí turisty na severní pól.

V únoru 2015 vyplul ledoborec 50 let pobědy z domovského přístavu. Je největší z flotily jaderných ledoborců, která nemá v jiných zemích obdoby. Do přístavu společnosti Rosatomflot se vrátí v polovině května.

 

Akciová společnost Mašinostrojitělnyj závod (ve městě Elektrostal) je jedním z nejvýznamnějších světových výrobců paliva pro jaderné elektrárny. Vyrábí palivové články pro tlakovodní reaktory VVER-440 a VVER-1000, těžkovodní reaktory RBMK-1000, rychlé reaktory BN-600 a BN-800 a „západní“ typy tlakovodních a varných reaktorů. Některým zákazníkům dodává palivové tablety nebo prášek oxidu uraničitého pro jejich výrobu. Jaderným palivem zásobuje i výzkumné reaktory.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..