Sobota, 24 října
Shadow

Japonský laureát Nobelovy ceny je proti obnovení japonské jaderné energetiky

Laureát Nobelovy ceny za literaturu Kenzaburó Óe si myslí, že obnovení provozu japonských jaderných elektráren je chyba, která povede k další katastrofě podobné té v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Dle jeho názoru by se mělo Japonsko jaderné energetiky úplně vzdát, podobně jak to udělalo Německo.

index
JE Fukušima Dajiči před nehodou (zdroj: idnes.cz)

 

Svůj názor oznámil novinářům v době, kdy je v zemi na návštěvě německá kancléřka Angela Merkelová. Na své návštěvě se Merkelová zmínila i o německé energetice, přičemž prohlásila, že na rozhodnutí úplně se vzdát jaderné energetiky do roku 2022 měla podíl havárie ve Fukušimě. Nehoda prý přesvědčila kancléřku o rizicích spojených s jadernou energetikou.

Jsou tomu už čtyři roky, co Japonsko postihlo ničivé zemětřesení a vlna cunami. Roztavení jader tří fukušimských reaktorů s následným unikem radioaktivity způsobilo tehdy selhání chlazení. Dosud se elektrárna potýká s problémy spojenými s úniky radioaktivní vody. Nehoda se stala největší jadernou katastrofou od havárie v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986.

Před havárii v roce 2011 pocházelo 30 % japonské elektřiny z jádra. Po havárii ve Fukušimě Japonsko všechny své jaderné reaktory uzavřelo. Nyní se vláda premiéra Šinzó Abeho snaží jadernou energetiku vzkřísit, neboť se jedná dle jejího názoru o stabilní zdroj energie.

Kenzaburó Óe dostal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1994, ve svých dílech se zabývá i problematikou jaderných zbraní a ekologií.

Dnes oznámil, že poslední věcí, kterou se hodlá v životě zabývat, je prosazování světa bez jaderných technologií.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..