Laureát Nobelovy ceny za literaturu Kenzaburó Óe si myslí, že obnovení provozu japonských jaderných elektráren je chyba, která povede k další katastrofě podobné té v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Dle jeho názoru by se mělo Japonsko jaderné energetiky úplně vzdát, podobně jak to udělalo Německo.

index
JE Fukušima Dajiči před nehodou (zdroj: idnes.cz)

 

Svůj názor oznámil novinářům v době, kdy je v zemi na návštěvě německá kancléřka Angela Merkelová. Na své návštěvě se Merkelová zmínila i o německé energetice, přičemž prohlásila, že na rozhodnutí úplně se vzdát jaderné energetiky do roku 2022 měla podíl havárie ve Fukušimě. Nehoda prý přesvědčila kancléřku o rizicích spojených s jadernou energetikou.

Jsou tomu už čtyři roky, co Japonsko postihlo ničivé zemětřesení a vlna cunami. Roztavení jader tří fukušimských reaktorů s následným unikem radioaktivity způsobilo tehdy selhání chlazení. Dosud se elektrárna potýká s problémy spojenými s úniky radioaktivní vody. Nehoda se stala největší jadernou katastrofou od havárie v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986.

Před havárii v roce 2011 pocházelo 30 % japonské elektřiny z jádra. Po havárii ve Fukušimě Japonsko všechny své jaderné reaktory uzavřelo. Nyní se vláda premiéra Šinzó Abeho snaží jadernou energetiku vzkřísit, neboť se jedná dle jejího názoru o stabilní zdroj energie.

Kenzaburó Óe dostal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1994, ve svých dílech se zabývá i problematikou jaderných zbraní a ekologií.

Dnes oznámil, že poslední věcí, kterou se hodlá v životě zabývat, je prosazování světa bez jaderných technologií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..