Slovenský premiér Robert Fico na dnešní konferenci věnované energetické bezpečnosti prohlásil, že slovesná vláda nesouhlasí s prodejem kontrolního podílu Enelu ve společnosti Slovenské elektrárne do doby, než se tomuto největšímu výrobci elektřiny na Slovensku podaří uvést do provozu rozestavěné bloky JE Mochovce. Ve společnosti SE drží slovenská vláda 34 % akcii. Na 66% podíl italské společnosti Enel ale předkupní právo nemá. Enel tak uvedl, že hodlá v prodeji pokračovat.

MochovceX
Jaderná elektrárna Mochovce (zdroj: www.chv-praha.cz)

 

Termín uvedení do provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska se v minulosti již několikrát posouval. Společnost SE kvůli tomu byla donucena výrazně navýšit rozpočet projektu. Poslední odhady tvrdí, že bloky by mohly být dokončeny v příštím respektive přespříštím roce.

„Jakmile by došlo k prodeji 66 procent akcií Slovenských elektráren, zastaví se dostavba třetího a čtvrtého bloku (elektrárny v Mochovcích). Znamenalo by to i riziko ohledně povolení, která jsou vázána na třetí a čtvrtý blok, a ohrožení financí, které jsme už investovali do dostavby,“ uvedl premiér Fico.

Společnost Enel podle vyjádření jejího mluvčí názor slovenské vlády respektuje, přesto se nedomnívá, že včasně dokončení jaderné elektrárny Mochovce nějak zasáhne do prodeje.

„Průběh prodeje podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách bude pokračovat podle plánovaného rozvrhu,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí společnosti.

Podobně jako v minulosti premiér Robert Fico nevyloučil, že se slovenská vláda pokusí akcie SE od Enelu odkoupit. „Pokud se vyskytnou příležitosti a ukáže se to jako výhodné, budeme se ucházet i o případný návrat Slovenských elektráren do rukou Slovenské republiky,“ řekl Fico.

Minulý týden společnost Enel oznámila, že nabídky na 66% podíl v SE očekává od případných zájemců do 9. května 2015. Podle dostupných informací zájem o slovenská aktiva Enelu projevily i české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding. Mezi další zájemce se řadí finská společnost Fortum a konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group.

Slovenský premiér Robert Fico je zastáncem rozvoje jaderné energetiky v zemi. Jaderná energetika má na výrobě elektřiny na Slovensku největší podíl. V současnosti na Slovensku fungují celkem 4 jaderné reaktory, dva v JE Mochovce a dva v JE Jaslovské Bohunice na západu Slovenska.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..