Druhý blok argentinské jaderné elektrárny Atucha dosáhl ve čtvrtek 19. února plného výkonu. Zvýšil tím podíl jaderné energie v argentinském energetickém mixu ze 7 % na 10 %.

atucha_1__NA-SA_resized
Nalevo stojí blok Atucha-1, který byl spuštěn v roce 1974 a jehož stavba probíhala na základě projektu německé společnosti KWU (dnes Siemens). Výstavba druhého bloku byla v roce 1994 přerušena a pokračovala až od roku 2006. Opět šlo o projekt společnosti KWU, ovšem s vyšším instalovaným výkonem (745 MWe oproti 357 MWe prvního bloku). (Zdroj: NA-SA.com.ar)

 

Elektrárna se nachází ve městě Lima, nedaleko města Zaráte v provincii Buenos Aires.

Čtvrteční milník tohoto bloku, pojmenovaného po bývalém prezidentovi Néstoru Carlos Kirchneru, se udál za přítomnosti současné argentinské prezidentky Christiny Fernandez.

Během inaugurační slavnosti prezidentka Christina Fernandez poznamenala, že revitalizací argentinského jaderného programu prokázal bývalý prezident Kirchner, že je tím typem vůdce, jenž tvoří historii, stejně jako jeho předchůdce Juan Domigo Perón, po němž je pojmenován první blok této elektrárny.

Národní úřad National Atomic Energy Commission nyní láká novou mladou krev do zaměstnání v zařízení na obohacování uranu ve městě Pilcaniyeu, oznámila prezidentka Fernandez, přičemž zdůraznila, že Argentina je lídrem v nešíření jaderných zbraní. V dnešní době má Argentina 129 podniků zasahujících do jaderného sektoru s 5220 specialisty.

První blok JE Atucha vstoupil do provozu v roce 1974, následně v roce 1979 byla nařízená výstavba druhého bloku v rámci vládního rozhodnutí vybudovat čtyři další bloky v letech 1987 až 1997. Poté v srpnu roku 2006 vláda představila strategický plán pro státní jadernou energetiku v hodnotě 3,5 miliardy dolarů. Plán zahrnoval dostavbu druhého bloku JE Atucha a prodloužení životnosti prvního bloku JE Atucha a JE Embalse. JE Embalse vyrábí kromě elektřiny ještě Kobalt-60, který se využívá v medicíně, průmyslu a celosvětově k ozařování potravin.

Jmenovitý výkon druhého bloku JE Atucha má hodnotu 692MWe a společně s prvním blokem této elektrárny a JE Embalse má Argentina k dispozici kolem 1627MWe jaderných kapacit. Dalších 27MWe by měl přidat projekt malého jaderného reaktoru Carem, jenž by měl být dokončen kolem roku 2018. Další dva bloky, které Argentina plánuje, budou pravděpodobně postaveny čínskou společností China National Nuclear Corporation.

V únoru Argentina s Čínou ratifikovaly dohodu podepsanou v minulém roce, která ustanovuje spolupráci mezi těmito zeměmi na výstavbě čtvrtého jaderného bloku v této latinsko-americké zemi.

„Šli jsme do Číny hledat investice pro začlenění dvou nových jaderných bloků, první o výkonu 700 MWe druhý 1000 MWe“, prohlásila prezidentka Fernandez, „Nikdo nemusí panikařit“ podotkla, „neboť první projekt bude ze 70% vlastnit Argentina a druhý bude rozdělen 50:50.“

Jaderné a vodní elektrárny se musí v zemi navzájem doplňovat, upozornila, „ale musíme klást mnohem větší důraz na jadernou energii, která je levná a čistá. Navíc, jaderná energie je důležitá pro zdravotnictví v zemi“ dodala.

Argentina produkuje 5% celosvětové poptávky molybdenu-99 a třetinu globálních potřeb kobaltu-60 upozornila prezidentka Fernandez. Země se také vrátila do vybraného klubu 11 zemí, které dokážou obohacovat uran.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..